Zo sveta

Športový časopis bude mať na titulnej stránke modelku v Burke

Americký časopis Sports Illustrated prvýkrát v histórii predstaví vo svojom plavkovom vydaní modelku v hidžábe a burke. V islamskej pokrývke hlavy a plážovom odeve zahaľujúcim celé telo pózuje v májovom čísle prestížneho magazínu moslimka Halima Adenová.

Kúpacie oblečenie, ktorého nosenie moslimky na verejnosti vo Francúzsku a niektorých ďalších európskych krajinách vyvoláva spory, nie je ani v Spojených štátoch bežne k videniu.

Američanka somálskeho pôvodu Adenová sa o jeho propagáciu postarala už pred takmer tromi rokmi. Vtedy sa ako devätnásťročná dostala do finále súťaže krásy Miss Minnesota, keď mala miesto pravidlami vyžadovaných plaviek burkinu a na hlave hidžáb. Svoj odev vtedy označila za vec sebavedomia a identity.

Adenová sa kvôli bojom v krajine pôvodu svojich rodičov narodila a do siedmich rokov vyrastala v utečeneckom tábore v Keni, než sa rodine podarilo získať azyl v USA. Teraz s ňou fotograf amerického časopisu zaletel do Kene, kde zaobstarali na pobreží i priamo vo vode snímky v pestrofarebných burkinách.

„Stále myslím na to, ako som tu ako šesťročná žila v utečeneckom tábore … Myslím, že to je príbeh, ktorý by nikto nevymyslel,“ povedala modelka magazínu o krátkom návrate do Afriky.

Rozhodnutie zapózovať v moslimskom odeve populárnemu časopisu môže byť podľa nej inšpiráciou pre mnoho moslimiek. „Mladé dievčatá, ktoré nosia hidžáb, by mali mať v každej časti spoločnosti ženy, ku ktorým môžu vzhliadať,“ dodala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *