Komentáre

Slovensko starne! Máme viac dôchodcov ako detí. Kto bude robiť na dôchodky a držať ekonomiku?

Televízia TA3 prišla s informáciou, že na Slovensku máme v roku 2018 po prvý krát viac seniorov ako detí.

Ako na tlačovej konferencii informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu Zuzana Podmanická, za uplynulý rok žilo na Slovensku 858-tisíc detí vo veku do 14 rokov, čo je 15,7 % slovenskej populácie, kým seniorov vo veku 65 a viac rokov bolo na Slovensku 874-tisíc, čo je 16% obyvateľstva.

„Vzťah medzi počtom detí a seniorov v spoločnosti zachytáva takzvaný index starnutia. V roku 2018 tento index prvýkrát prekročil hraničnú hodnotu 100. Na Slovensku tak na 100 detí pripadlo 102 seniorov,“ spresnila Podmanická. Priemerný vek obyvateľstva sa zvýšil o pár mesiacov na úroveň 40,8 roka, pričom priemerný vek je nad hranicou 40 rokov od roku 2015 uvádza TA3.com

Včera sme „oslavovali“ 15 rokov Slovenska v EÚ a občania môžu sami zhodnotiť, kedy sa im žilo lepšie. Mladé rodiny na Slovensku nemajú deti, alebo sa boja ich mať viac, ako jedno, pretože štát, sa nestará o mladé rodiny.

Na východ od hlavného mesta Slovenska je ťažké si nájsť prácu a už vôbec nie si sám zabezpečiť strechu nad hlavou. Ak si mladý človek vezme úver, len veľmi ťažko zo slovenského platu uživí seba a nie ešte dve či tri deti, ktoré Slovensko bude potrebovať, aby obyvateľstvo prestalo starnúť.

Slovensko potrebuje akútne riešiť problematiku mladých rodín a začať sa zaujímať o to, aby mladé rodiny mali deti a neodchádzali zo Slovenska preč.

Dnešnej mladej generácii na Slovensku hrozí, že nebude mať, kto, pracovať na ich dôchodky a držať ekonomiku.

zdroj

2 Replies to “Slovensko starne! Máme viac dôchodcov ako detí. Kto bude robiť na dôchodky a držať ekonomiku?

  1. Deti sa rodi podla mňa dost vela ale sučasne sa aj hned rozutekaju po Europe a svete a kto by sa im čudoval … ostat v tejto krajine žit a pracovat na oligarchov a nemat nič zo života ..??

  2. Otázka znie inak: aké IQ má autor tejto reportáže? Rast produktivity v SR je 3,5% p.a. To znamená, že dôchodky aj platy budú rásť okolo 3,4% p.a. zhruba do roku 2050. Potom budú rásť platy aj dôchodky toľko ako produktivita. Takmer nikde na svete nebudú rásť dôchodky tak rýchlo. Potom aké IQ musí mať človek, ktorý sa pýta „Kto bude pracovať“?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *