Slovensko končí s celoplošným testovaním. Pripraviť sa však máme na tretiu vlnu - MAGAZÍN 1
Slovensko

Slovensko končí s celoplošným testovaním. Pripraviť sa však máme na tretiu vlnu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovensko končí s celoplošným testovaním. Oznámil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rozhovore pre Denník N. Podľa jeho slov sa odborníci zhodujú na tom, že je to zbytočné.

Pripraviť sa máme na alternatívu v podobe úplne iného typu testovania. Podľa ministra sa máme pripraviť aj na tretiu vlnu, kde by bolo opäť celoplošné testovanie. „Dovolím si tvrdiť, že nebude taká silná ako druhá. Už máme zaočkovaných veľa ľudí, čím sa znižuje možnosť prenosu. Začnú sa však letné dovolenky, väčšia migrácia ľudí,“ hovorí minister.

„Kedy to bude, si netrúfam povedať, odborníci tvrdia, že okolo jesene. Musíme byť pripravení na alternatívu úplne iného testovania a úplne iného manažovania pandémie. Dáta, ktoré teraz máme, budú využité, aby sme vedeli predpovedať, kde sa môže vytvoriť ohnisko nákazy,“ dodáva.

V prípade priaznivej situácie by sa obyvatelia Slovenska už viac nemuseli dávať každý týždeň testovať AG testami. „Rád by som už ľuďom nechal voľnosť,“ hovorí Lengvarský s tým, že koniec takýchto testov by mal nastať do dvoch či troch týždňov.