Slovensko

Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia

Pandemická komisia, ktorá zasadla večer 21.októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown a aj celoplošné testovanie. Informoval o tom dnes ráno tesne pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď.

„Účasť na včerajšej pandemickej komisii bola historická, bolo tam asi 7 ministrov. Ak si správne spomínam, záver z komisie bol taký, že to bude kombinácia miernejšieho lockdownu a testovania,“ uviedol minister obrany v Ranných novinách televízie JOJ.

Krízový štáb dnes definitívne rozhodne o ďalších opatreniach a postupe proti koronavírusu. O všetkom vám budeme informovať.

K všetkému sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá žiada racionálne a predvídateľné kroky, hovorí aj o pocite neistoty 

Posledné týždne sa spájajú s pocitom neistoty, skonštatovala na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V čase, keď nás pravdepodobne čaká ďalšie obmedzovanie, potrebujeme podľa nej racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky. Zodpovedných požiadala o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok. Zdôraznila tiež potrebu venovať sa príprave nemocníc na enormný nárast pacientov. Za svoj zdroj istoty označila občanov.

„Sme v ťažkej situácii, najmä ak sa o pár týždňov naplnia predpoklady o tisícoch hospitalizovaných. Viac ako inokedy potrebujeme upokojenie a uistenie,“ upozornila prezidentka s tým, že informácie z dnešných dní pôsobia nejasne a chaoticky.

Na prekonanie ťažkých týždňov budú podľa nej občania potrebovať veľa síl a odhodlania.

„Odhodlania, o ktoré prichádzame v neistote a v strese, keď sú nám aj niekoľkokrát denne ohlasované nové plány, ktoré sa o pár hodín môžu zmeniť. V situácii, v ktorej sa trpezlivo musíme snažiť získať či nestratiť dôveru ľudí. V situácii, v ktorej sú za nezodpovedných označovaní aj tí, ktorí majú len obyčajný strach,“ podotkla.

Podľa hlavy štátu sa treba konečne zamerať na prípravu nemocníc. „Zabezpečujme lekársky personál z našich záloh aj zo zahraničia, hľadajme náhradné riešenia, keď množstvo chorých prevýši kapacitu nemocníc, riešme, ako budeme poskytovať akútnu starostlivosť v obmedzenom režime ich fungovania. Zabezpečujme dostatok zdravotného materiálu a vyškoľujme personál na starostlivosť o ťažkých pacientov,“ vyzvala Čaputová.

Ako dodala, stretáva ľudí, ktorí majú rúška a sú disciplinovaní, trpezliví a chcú byť nápomocní v celej tejto neistej dobe. „Dnes ste vy, občania, zdrojom istoty pre mňa. Ďakujem vám. Zvládneme to,“ uzavrela.

Teraz sa hrá na slušného, ale takýto vulgárny a nebezpečný je v skutočnosti Matovič

Na Slovensko už dorazili aj prvé antigénové testy