Slovensko by malo mať miernejší lockdown aj celoplošné testovanie, zhodla sa pandemická komisia

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Pandemická komisia, ktorá zasadla večer 21.októbra, sa zhodla na tom, že Slovensko by malo mať kombináciu oboch opatrení, a to miernejší lockdown a aj celoplošné testovanie. Informoval o tom dnes ráno tesne pred rokovaním krízového štábu minister obrany Jaroslav Naď.

„Účasť na včerajšej pandemickej komisii bola historická, bolo tam asi 7 ministrov. Ak si správne spomínam, záver z komisie bol taký, že to bude kombinácia miernejšieho lockdownu a testovania,“ uviedol minister obrany v Ranných novinách televízie JOJ.

Krízový štáb dnes definitívne rozhodne o ďalších opatreniach a postupe proti koronavírusu. O všetkom vám budeme informovať.

K všetkému sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá žiada racionálne a predvídateľné kroky, hovorí aj o pocite neistoty 

Posledné týždne sa spájajú s pocitom neistoty, skonštatovala na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová.

V čase, keď nás pravdepodobne čaká ďalšie obmedzovanie, potrebujeme podľa nej racionálne, zdôvodnené, vecné a predvídateľné kroky. Zodpovedných požiadala o jasnú komunikáciu, čo a kedy plánujú a za akých podmienok. Zdôraznila tiež potrebu venovať sa príprave nemocníc na enormný nárast pacientov. Za svoj zdroj istoty označila občanov.

„Sme v ťažkej situácii, najmä ak sa o pár týždňov naplnia predpoklady o tisícoch hospitalizovaných. Viac ako inokedy potrebujeme upokojenie a uistenie,“ upozornila prezidentka s tým, že informácie z dnešných dní pôsobia nejasne a chaoticky.

Na prekonanie ťažkých týždňov budú podľa nej občania potrebovať veľa síl a odhodlania.

„Odhodlania, o ktoré prichádzame v neistote a v strese, keď sú nám aj niekoľkokrát denne ohlasované nové plány, ktoré sa o pár hodín môžu zmeniť. V situácii, v ktorej sa trpezlivo musíme snažiť získať či nestratiť dôveru ľudí. V situácii, v ktorej sú za nezodpovedných označovaní aj tí, ktorí majú len obyčajný strach,“ podotkla.

Podľa hlavy štátu sa treba konečne zamerať na prípravu nemocníc. „Zabezpečujme lekársky personál z našich záloh aj zo zahraničia, hľadajme náhradné riešenia, keď množstvo chorých prevýši kapacitu nemocníc, riešme, ako budeme poskytovať akútnu starostlivosť v obmedzenom režime ich fungovania. Zabezpečujme dostatok zdravotného materiálu a vyškoľujme personál na starostlivosť o ťažkých pacientov,“ vyzvala Čaputová.

Ako dodala, stretáva ľudí, ktorí majú rúška a sú disciplinovaní, trpezliví a chcú byť nápomocní v celej tejto neistej dobe. „Dnes ste vy, občania, zdrojom istoty pre mňa. Ďakujem vám. Zvládneme to,“ uzavrela.

Teraz sa hrá na slušného, ale takýto vulgárny a nebezpečný je v skutočnosti Matovič

Na Slovensko už dorazili aj prvé antigénové testy