Slovenskí pekári varujú: Novela zákona, ktorú predložili Kollárovci, ich zničí!

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Poslanec strany Borisa Kollára Sme Rodina predložil v parlamente pozmeňujúci návrh zákona, proti ktorému sa búria slovenskí pekári. Tí varujú, že ich takáto novela zákona môže zničiť. Predkladatelia návrhu však tvrdia, že s ním súhlasili obe strany. O čo ide?

Pozmeňujúci návrh zákona, ktorý vyvolal znepokojenie medzi slovenskými pekármi, predložil predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Zaviesť by mal 30 až 60-dňové splatnosti faktúr, čo podľa Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov znamená ich koniec, informuje portál spravy.rtvs.sk

„V praxi by to znamenalo, že obchodný reťazec zinkasuje za čerstvý chlieb, pečivo či koláče peniaze v ten istý deň, ale pekárovi zaplatí až za jeden či dva mesiace,“ vysvetlila predsedníčka predstavenstva zväzu Lopúchová na Rádiu Slovensko.

Predkladateľ Karahuta hovorí, že o návrhu rokovali súčasne s malými aj veľkými zástupcami potravinárov. „Splatnosti sme nastavili ako základ tak, ako je to v smernici Európskej únie a vo štvrtok (25. 2.) sme rokovali o tom, ako sprísnime tieto podmienky, či ideme nad rámec smernice EÚ. Došli sme k záveru, ktorý bol obojstranne odsúhlasený a potravinári sú spokojní,“ oponoval.