adplus-dvertising

Slovenka dala vodu do respirátora a ten sa chová ako sáčok: Cez toto máme dýchať? pýta sa

Tisíce ľudí zdieľajú video Slovenky, ktorá naliala vodu do respirátora FFP2, ktoré musíme v týchto dňoch všetci nosiť v uzavretých priestoroch. Ľudia sa však sťažujú, že sa v nich nedá dýchať a niektorí v nich dokonca vidia, aké si „červíky“.

Slovenska sa rozhodla do respirátora naliať vodu a zamýšľa sa nad tým, ako je možné, že voda nedokáže pretiecť preč. Zároveň sa pýta, ako v nich môžeme dýchať, keď cezeň nedokáže prejsť ani samotná voda. „Ako to, že respirátor neprepustí vodu ale dovolí nám dýchať?“

Polícia slovenskej republiky označila toto video za Hoax a oslovila Slovenskú akadémiu vied

„Autorka videa demonštrovala jeden z prejavov známeho fyzikálneho javu – povrchového napätia. Medzi čiastočkami kvapalín totiž pôsobia vzájomné príťažlivé sily, vďaka ktorým sa kvapalina snaží zmenšiť svoj povrch. Kvapôčky vody sú preto guľaté. Keď sa voda snaží pretlačiť cez malinké otvory v respirátore, povrch týchto mini kvapôčiek sa musí veľmi zakriviť.“ píše polícia, ktorá vyvracia, že respirátor je ako sáčok, ako ho nazvala autorka videa.

„Tomu bráni sila povrchového napätia – a tu môže narásť až tak, že úplne zabráni prepúšťaniu kvapaliny. Narozdiel od toho pre molekuly vzduchu (O2, CO2, …) sú tie otvory stále dosť veľké, aby veselo chodili hore-dolu. Na druhej strane je skvelé, že respirátor neprepúšťa ani malilinké kvapôčky, bez toho by bol nanič!“ dodáva polícia.