Slovák má po očkovaní chorobu srdca a odškodné od štátu nevie vymôcť. Nedokáže ani pracovať - MAGAZÍN 1
Slovensko

Slovák má po očkovaní chorobu srdca a odškodné od štátu nevie vymôcť. Nedokáže ani pracovať

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na Slovensku štát od nového roka preberá zodpovednosť za vedľajšie účinky vakcín. Dokázať to však vyzerá byť obrovský problém a aj keď máte veľké zdravotné problémy, budete sa musieť so štátom ťahať po súdoch.

Portál tvnoviny.sk prichádza s prípadom 38-ročného Zsolta, ktorý má po očkovaní vážne zdravotné problémy a dokonca je už vyše polroka na PNke.

Muž bol očkovaný vakcínou Pfizer koncom mája a asi o dva týždne začal cítiť tlak na hrudníku, bolesti v oboch rukách a sánke. Stávalo sa mu to aj dvakrát cez deň. Keď to neprestalo ani po niekoľkých dňoch, obrátil sa na obvodného lekára, píšu tvnoviny.sk

Bolesti boli stále horšie a nezaberali ani antibiotiká. Muž bol najprv hospitalizovaný v Kráľovskom Chlmci a neskôr aj vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, kde mu diagnostikovali aterosklerotickú chorobu srdca a jednocievne postihnutie.

Všetko nahlásil aj Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý sa práve takýmito prípadmi zaoberá.

Parlament minulý rok prijal novelu zákona, kde štát preberá zodpovednosť za nežiadúce účinky po vkacíne.

Muž sa tak obrátil aj na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde mu ale odpísali, že novelou úradu nevznikli nové kompetencie, ktorými by vedel odškodnenie posúdiť. Poradili mu, aby sa preto obrátil na ministerstvo zdravotníctva. Zsolt tak urobil a žiadal ministerstvo o informácie, ako postupovať. Odpoveď nedostal.

„Nikde to nie je zverejnené a si myslím, že by sa ľudia radi dozvedeli, ako postupovať,“ hovorí Zsolt.

Neexistuje úrad, ktorý sa odškodneniu venuje a podľa zistení tvnoviny.sk má ísť pacient k lekárovi, ktorý mu dá lekársku správu s jeho diagnózou. Potom môže spolu s advokátom súdnou cestou vymáhať odškodné od štátu.

Tvnoviny.sk sa obrátili aj na štátne úrady, aby zistili, ako má človek postupovať. Ministerstvo zdravotníctva im odpovedalo, že súvislosť medzi očkovacou látkou a poškodením zdravia má posudzovať lekár. Nekonkretizuje, o akého lekára presne má ísť. Ak má pacient lekárske správy, ktoré potvrdzujú, že po očkovaní nastala zdravotná komplikácia, občan sa má s týmito správami obrátiť na advokáta.

Následne môže cez súd vymáhať odškodnenie. V tomto prípade by bol žalovaný štát.

„Občan sa v takomto prípade môže obrátiť na súd s lekárskym posudkom a lekárskou dokumentáciou ako svojím dokladom. V tomto prípade by občan žaloval štát, teda Slovenskú republiku,“ potvrdila pre TV Markíza hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *