Slávny americky režisér naznačil, že dvojičky si mohli zrútiť riadenou demoláciou sami, aby vyvolali vojnu - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Slávny americky režisér naznačil, že dvojičky si mohli zrútiť riadenou demoláciou sami, aby vyvolali vojnu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Dňa 11. septembra 2001 uniesla skupina teroristov z Al-Kajdy štyri lietadlá, ktoré následne narazili do Svetového obchodného centra a západnej časti Pentagonu. Štvrté lietadlo sa zrútilo na pole v Pensylvánii. Tragické udalosti vyvolali rad konšpiračných teórií, podľa ktorých útoky zosnovala vláda USA.

Hollywoodsky režisér Spike Lee vzrušil priaznivcov konšpiračných teórií potom, čo naznačil, že Svetové obchodné centrum sa nezrútilo v dôsledku teroristického útoku, ale riadenej demolácie. Dvojnásobný držiteľ Oscara to vyhlásil v rozhovore pre denník The New York Times, keď hovoril o svojom novom diele venovanom výročiu útokov z 11. septembra, všeobecne známych ako 11. september.

“New York Epicenters: 9 / 11-2021½” vychádza z rozhovorov so svedkami tragických udalostí, od bežných občanov a úradníkov až po zdravotníkov, policajtov a hasičov. Seriál rovnako obsahuje rozhovory sa zástancami konšpiračných teórií, najmä s členmi skupiny Architects and Engineers (Architekti a inžinieri) za pravdu o 11. septembri, ktorí už roky tvrdia, že útoky zinscenovala administratíva vtedajšieho prezidenta Georgea W. Busha.

Keď sa korešpondent NYT spýtal uznávaného režiséra, prečo sa rozhodol urobiť rozhovory so zástancami konšpiračných teórií, ktoré tieto udalosti sprevádzajú, odpovedal takto:
“Pretože stále neviem … Chcem povedať, že mám otázky.”

Keď bol Lee požiadaný na výsledky vyšetrovania, podľa ktorých letecké palivo spôsobilo roztavenie oceľových nosníkov v budovách a následne viedlo k zrúteniu veží, naznačil, že tomu neverí.

“Množstvo tepla, ktoré je potrebné k roztaveniu ocele, tieto teploty nedosahuje. A potom porovnanie spôsobu, akým budova 7 spadla na zem – keď ju postavíte vedľa iných pádov budov, ktoré boli demoláciou, ako by ste sa pozerali na rovnakú vec. Ale ľudia si urobia vlastný názor. Môj prístup je dať informácie do filmu a nechať ľudí, nech sa rozhodnú sami. Rešpektujem inteligenciu divákov, “povedal.

Ako už bolo spomenuté, 11. septembra vyvolalo rad konšpiračných teórií, v ktorých ľudia naznačujú, že sa na útokoch podieľala alebo je zosnovala americká vláda, čo Biely dom údajne využil ako zámienku na začatie inváziou do Afganistanu a Iraku. Zástancovia týchto konšpirácií poukazujú na “neobvyklý” pád Svetového obchodného centra, konkrétne budovy č. 7, ktorý označujú za riadenú demoláciu.

Podľa vyšetrovania vykonaného Národný inštitút pre štandardy a technológie (NIST), spôsobili padajúce trosky zo severnej veže požiare v desiatom poschodí budovy 7. Podľa NIST sa jedná o požiar, ktorý sa stal príčinou požiaru. Protipožiarny systém v budove 7 nemohol požiare uhasiť, pretože zrútenie severnej a južnej veže viedlo k prerušeniu mestského vodovodu. V dôsledku toho požiare v budove 7 horeli ešte niekoľko hodín, čo podľa vyšetrovateľov viedlo k zrúteniu stavby. Počítačový model NIST, ktorý bol založený na fotografiách, videozáznamoch a výpovediach svedkov, ukázal, že teplo z požiarov roztiahlo dlhej nosné trámy, čo spôsobilo zlyhanie spojov a podláh.
Hoci vyšetrovatelia NIST pripúšťajú, že k zrúteniu výškových budov v Spojených štátoch v dôsledku požiaru dochádza len veľmi zriedka, nenašli vraj žiadne dôkazy o tom, že by budova 7 spadla v dôsledku riadenej demolácie.