Šéfka Európskej komisie žiada, aby štáty nechali otvorené hranice aj počas pandémie - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Šéfka Európskej komisie žiada, aby štáty nechali otvorené hranice aj počas pandémie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Predsedníčka Európskej komisie vyzvala, aby počas vypuknutia pandémie COVID-19 zostali otvorené hranice v rámci cestovnej zóny voľného pohybu v EÚ, keďže krajiny naprieč Únie zavádzajú hraničné kontroly.

Ursula von der Leyen v nedeľu vyzvala členské štáty Európskej Únie, aby ponechali svoje hranice otvorené, aby zdravotnícke potreby boli schopné byť prepravené do krajín, ktoré sú najviac postihnuté koronavírusom.

„V tejto chvíli krízy je nanajvýš dôležité udržať náš vnútorný trh v chode,“ uviedla von der Leyen vo videu na sociálnych médiách.

„Ak teraz nepodnikneme kroky, začnú obchody čeliť ťažkostiam pri doplňovaní zásob určitých výrobkov, ktoré prichádzajú z iných miest na jednotný trh,“ uviedla a dodala: „Ochrana zdravia ľudí by nemala blokovať tovar a základný personál pred dosiahnutím pacientov, zdravotníckych systémov, tovární a obchodov. „

„Len si predstavte, ako zvyšujeme výrobu zdravotníckeho zariadenia, továrne nemôžu včas zohnať komponenty, ktoré potrebujú, tisíce vodičov autobusov a kamiónov uviaznu na vnútorných hraniciach na parkoviskách, vytvárajú väčšie zdravotné riziko a narušujú naše dodávateľské reťazce,“ varovala.

Predsedníčka EÚ tiež vyzvala na zavedenie kontrol vývozu zdravotníckych pomôcok, ktoré by zabránili ich predaju mimo EÚ, a zároveň vyzvala členské štáty, aby upustili od obmedzení vývozu zdravotníckych potrieb v rámci bloku.

„Musíme si navzájom pomôcť. Tým, že budeme viac vyrábať, udržiavať to v európskej únii a vzájomne sa deliť, môžeme chrániť našich zdravotníkov a pacientov, a obmedziť šírenie vírusu, „povedala von der Leyen.

Európska únia minulý týždeň kritizovala prezidenta Donalda Trumpa za obmedzenie cestovania z bezvízovej ​​schengenskej zóny bloku a uviedla: „koronavírus je globálna kríza, neobmedzuje sa na žiadny kontinent a vyžaduje skôr spoluprácu než jednostrannú akciu.“

„Európska únia nesúhlasí s tým, že americké rozhodnutie o uvalení zákazu cestovania bolo prijaté jednostranne a bez konzultácií,“ dodala vo vyhlásení.

Trump uviedol, že zákaz cestovania je nutný, pretože EÚ neuzákonila „preventívne opatrenia a neobmedzila cestovanie z Číny a ďalších hotspotov“ koronavírusu.

Od chvíle, kedy Spojené štáty prijali zákaz cestovania, nasledovali krajiny v celej Európe, obmedzovali cestovanie a zvyšovali hraničné kontroly. V pondelok Nemecko uzavrelo svoje hranice s piatimi susednými krajinami.

Hraničné kontroly v reakcii na vírus uzákonili aj ďalšie krajiny EÚ vrátane Dánska, Českej republiky, Portugalska, Poľska, Rakúska a Slovenska.

V súčasnej dobe je v celej Európskej únii pod zámkom odhadom 170 miliónov ľudí, pretože Španielsko a Francúzsko sa pripojili k Taliansku a odporúčajú občanom, aby zostali vo svojich domovoch, uvádza The Times.

Premiér Francúzska Édouard Philippe pripustil, že prvotná reakcia krajiny na vypuknutie Koronavírovej pandémie bola „nedokonale uplatnená“ – napriek tomu odmietol vyzvať k uzavretiu hraníc štátu.

„Najlepší spôsob, ako pandémiu spomaliť, je držať sa ďalej od ostatných ľudí … Musíme absolútne obmedziť naše pohyby,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *