Ruská invázia na Ukrajine, ktorá začala 24.februára 2022 stále pokračuje a svet čelí veľkým problémom. Putin vyhlásil, že sankcie Rusko posilnili a stalo sa najväčším vývozcom pšenice.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vo vystúpení pred postsovietskymi spojencami z Euroázijskej hospodárskej únie vyhlásil, že západné sankcie Rusko posilnili. Ako príklad uviedol, že Rusko, ktoré v minulosti obilie dovážalo, sa stalo prvoradým vývozcom pšenice.
Z prístavu v ukrajinskom Mariupole, ktorý teraz okupujú ruské jednotky, už odplávalo päť zahraničných lodí, oznámilo ruské ministerstvo zahraničia bez uvedenia podrobností. Ukrajinské prístavy, ktoré Rusi blokujú, sa ocitli v centre pozornosti kvôli obavám, že problémy s vývozom obilia z Ukrajiny prispejú k zvýšeniu cien potravín a prehĺbia ich nedostatok v niektorých krajinách. Tvrdenie Moskvy o vyplávaní lodí nemožno nezávisle overiť.
Zelenskyj reaguje na Kissingerove výzvy ohľadom darovania územia Rusku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil bývalého amerického ministra zahraničných vecí Henryho Kissingera, že je ako tí, ktorí v roku 1938 upokojovali nacistami po tom, čo Kissinger navrhol, aby si Ukrajina nechala Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.
Vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose 98-ročný Kissinger uviedol, že rokovania musia začať v nasledujúcich dvoch mesiacoch, „ako to vyvolá otrasy a napätie, ktoré nebude ľahké prekonať“.
„V ideálnom prípade by deliacou čiarou mal byť návrat k statu quo ante,“ povedal a navrhol, aby Ukrajina súhlasila s tým, že sa vzdá veľkej časti Donbasu a Krymu.
Zelenskyj na to reaguje: „Človek má dojem, že pán Kissinger nemá v kalendári rok 2022, ale 1938, a že si myslí, že nehovorí k publiku v Davose, ale vo vtedajšom Mníchove.
„Mimochodom, v skutočnom roku 1938, keď rodina pána Kissingera utekala z nacistického Nemecka, mal 15 rokov a všetkému dokonale rozumel. A nikto od neho vtedy nepočul, že sa treba nacistom prispôsobiť, namiesto toho, aby sa pred nimi utekalo alebo bojovalo.“
Zelenskyj hovorí, že navrhovať Ukrajine, aby sa vzdala územia, je pohodlné, obvyklé a „často veľmi výhodné“ pre tých, ktorí to robia.
Stále častejšie sa ozývajú hlasy volajúce po kompromise – výzvu, ktorú Ukrajinci pravdepodobne nevypočujú, aj keď ruské vojská zosilňujú bombardovanie východu krajiny.