Ruský rubeľ sa v tomto roku stal najvýkonnejšou menou na svete, pretože jeho kurz na pevnine vzrástol v roku 2022 voči americkému doláru o viac ako 11 %.
Podľa údajov sledovaných agentúrou Bloomberg je rubeľ najväčším ziskovcom medzi 31 hlavnými menami a predstihol brazílsky real, ktorý si tento rok pripísal 9%.
Rubľový nárast však prišiel po tom, čo Moskva zaviedla množstvo kapitálových kontrol, aby podporila ekonomiku a kompenzovala tak západné sankcie za vojnu na Ukrajine. To znamená, že len málo investorov môže zisky z menovej rally vyberať mimo Ruska.
Kapitálové kontroly sú doplnkom k tomu, že Rusko požaduje od európskych krajín platby v rubľoch za dodávky zemného plynu a tiež núti vývozcov predávať devízové podiely.
Avšak úspech umelých trhových manévrov Kremľa predčil úspechy iných krajín, ako je Argentína a Turecko, keď sa pokúšali o podobné opatrenia.
Obchodníci s menami sa však chystajú prestať používať pre niektoré transakcie pevninský kurz, pretože prísne kapitálové kontroly spôsobili väčšie rozpätie v porovnaní s offshore kurzom rubľa.
Podľa vyhlásenia z 20. apríla, o ktorom informovala agentúra Bloomberg, Obchodná asociácia pre rozvíjajúce sa trhy odporučila obchodníkom od 6. júna používať na vysporiadanie niektorých derivátových kontraktov kurz z WM/Refinitiv.
Uniknuté dokumenty o ktorých informoval portál Telegraph zase hovoria o tom, že ruská ekonomika zažíva najhoršiu krízu za posledné desaťročia.
Ruské ministerstvo financií predpovedá v tomto roku 12-percentný prepad HDP, čo je najväčší pokles od roku 1994, keď vládol Boris Jeľcin. Medzinárodný menový fond údajne očakáva pokles o 8,5 %.