adplus-dvertising

Rusko v znamení sankcií: Potravinári sa postavili na vlastné nohy

Rus je ako slon – pamätá si to zlé aj to dobré, hovorí o podnikaní v Rusku Daniel Růžička, country director spoločnosti Mikenopa pre severnú Európu a Rusko. Podnikať v Rusku má svoje špecifiká – úplatky k nim podľa Ružičku nepatria, zato je potreba predovšetkým striktne dodržiavať pravidlá a nesnažiť sa ísť okľukami.

„Kto dodržiava pravidlá, nemá problém,“ hovorí Růžička, ktorého firma dodáva IT služby hotelovým reťazcom. Naďalej tiež platí, že byrokracia je v Rusku stále postavená na guľatej pečiatke a vlastnoručným podpisom. „Oplatí sa investovať do právnej podpory, pretože zákony sa menia rýchlo,“ dodáva Růžička, ktorý pobočku v Rusku otvoril pred 12 rokmi.

Vývoz do Ruska je dnes zhruba o štvrtinu nižší, než bol pred sankciami uvalenými Európskou úniou a ďalšími západnými štátmi (Kanada, USA, Japonsko, Austrália) a protisankciami uvalenými Ruskom v opačnom garde.

Významnou súčasťou sankcií bol tiež zákaz financovania ruských energetických a priemyselných spoločností západnými bankami. Čo sa týka tovaru, do Ruska sa nesmú vyvážať zbrane, materiály použiteľné na vojenské účely a technológie na ťažbu ropy. Rusko na oplátku potrestalo Západ zákazom dovozu ovocia, zeleniny, mliečnych a mäsových výrobkov a potravín na svoje územie.

„Niekoľko týždňov bola veľká kríza – neboli šaláty, bežné syry. Predtým sa z Únie dovážali hlavne syry, mliečne výrobky, mäso sa vozilo z Južnej Ameriky, Kanady, Austrálie, „spomína Vít Neiser, ktorý ôsmym rokom riadi päťhviezdičkový hotel Mamaison Pokrovka v centre Moskvy, patriaci do realitného impéria CPI miliardára.

„Dovoz už nepotrebujú“

Po zavedení sankcií Rusko začalo v rámci politiky náhrady dovozu – „importozaměščenija“ – dotovať miestne poľnohospodárstvo. Koncerny zo západnej Európy si s embargom poradili – založili spoločné podniky s ruskými firmami, takže dovozné sankcie pociťujú minimálne.

„Napríklad Danone. Nakúpili technológie, priviezli Talianov a Francúzov, ktorí tu začali pre ruské firmy pracovať a vyrábať. Dnes tu kúpite ruskú mozzarellu, kozie syry, tvrdé i zrelé syry. Dovoz veľmi nepotrebujú, „hovorí Neiser. Ovocie a zelenina sa dováža z bývalých sovietskych republík a juhu Ruska.

Viacmenej monopolným dodávateľom mäsa na ruský trh sa stala firma Miratorg, ktorá má stovky hektárov fariem. Je pravdepodobné, že po odstránení embarga už sa mnoho európskych potravín na ruský trh nevráti.

Napríklad pivu sa ale sankcie vyhli, takže český Budvar alebo Plzeňský Prazdroj (pred vstupom japonského investora do firmy sa v Rusku i varil) sem dováža naďalej a napríklad Velkopopovický Kozel či Krušovice sa v krajine takisto licenčne varí. „Hlavným obmedzením a rizikom na ruskom trhu je kurz rubľa, ktorý je závislý tak na sankciách, tak na vývoji ceny plynu, ktorý je kľúčovou exportný surovinou,“ hovorí Jaroslav Souček, export manager Plzeňského Prazdroja.

Slabý rubeľ, postrach dovozcov

Ruská ekonomika bola dlho postavená na tom, že bude predávať ropu a zemný plyn a všetko ostatné dovážať. Práve slabý rubeľ a nízke ceny ropy a zemného plynu ovplyvňujú najviac tamojší dopyt po dovoze tovaru a služieb. Pocítilo to napríklad české Hamé, ktoré tu má už od roku 2004 svoj závod, alebo tiež v Rusku lokalizovaná Škoda Auto. Jej materský koncern VW dokonca využil ruskú vládnu podporu na odbyt jeho tu vyrobených automobilov.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.