Rusko reaguje na vyhostených diplomatov z Česka: Nezmysel na podporu Američanov! - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rusko reaguje na vyhostených diplomatov z Česka: Nezmysel na podporu Američanov!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Hovorca ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová v komentári k zámeru Prahy vyhostiť 18 ruských diplomatov uviedla, že Česká republika si je dobre vedomá toho, že čo bude nasledovať.

„Praha si je dobre vedomá toho, čo bude po takýchto treniach nasledovať,“ povedala novinárom.
K tomu nepridala žiadne podrobnosti.

„Je to nezmysel, ktorý si vysali z prsta. Je to len vynájdená situácia na podporu Američanov, ktorí od nás teraz dostali tvrdú odpoveď, „povedal Vladimir Džabarov, prvý podpredseda Výboru pre medzinárodné záležitosti Rady federácie. Povedal tiež, že odpoveď bude pravdepodobne primeraná.

Český minister zahraničia Jan Hamáček v sobotu uviedol, že z krajiny bolo vyhostených 18 ruských diplomatov, ktorí musia krajinu opustiť do 48 hodín.

Predseda vlády Andrej Babiš skôr uviedol, že existuje podozrenie, že do výbuchu na muničnom sklade vo Vrběticích boli zapojení dôstojníci ruskej tajnej služby GRU.

„Česká republika musí reagovať. Sme v podobnej situácii, ako napríklad Veľká Británia pri pokuse o otravu v Salisbury v roku 2018. (…) Ako minister zahraničných vecí Českej republiky som sa rozhodol vyhostiť všetkých pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli našimi tajnými službami jasne identifikovaní ako príslušníci ruských tajných služieb, teda SVR a GRU, „uviedol Hamáček, ktorý následne dodal, že do 48 hodín musí opustiť Česko 18 pracovníkov ruskej ambasády.

Na situáciu zareagoval aj tlačový hovorca prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Ten uviedol, že prezident Miloš Zeman bol o situácii informovaný.

„Prezident republiky bol o prípade informovaný pánom predsedom vlády aj pánom vicepremiérom v priebehu soboty. Prezident republiky teda všetky informácie má k dispozícii. Najvyšší ústavní činitelia postupujú v súčinnosti, „uviedol na svojich sociálnych sieťach.