Zo sveta

Rusko má problém! USA budujú pri vjazde do Čierneho mora najväčšiu vojenskú základňu

Práve som sa vrátil z Alexandroupoli, zo strategicky dôležitej návštevy, ktorá sa zamerala tak na výnimočné vojenské vzťahy medzi USA a Gréckom, tak na strategickú investíciu, ktorú americká vláda v Alexandroupolis vykonáva, vyhlásil americký veľvyslanec.

Spojené štáty plánujú premeniť grécky prístav Alexandroupolis na jednu z najväčších amerických vojenských základní v Európe, uvádza taliansky Il Manifesto. Ako píše taliansky politológ Manlio Dinucci v článku, tak Washington dúfa, že zabráni výstavbe plynovodu Turkish Stream.

Prístavné mesto Alexandroupolis, ležiace na severovýchode Grécka na brehu prielivu Dardanely, cez ktorý vedie cesta od Čierneho mora k Stredozemnému moru, je jednou z najdôležitejších obchodných ciest, a najmä pre Rusko.

Podľa odborníka, strategický význam prístavu, ktorý nedávno navštívil americký veľvyslanec v Aténach Jeffrey Payette v spoločnosti gréckeho ministra obrany, Nikolaosa Panagiotopoulos: „Alexandroupolisský prístav je výborný vďaka svojej strategickej polohe a infraštruktúre pripravený na zásobovanie vojenských cvičení v regióne, ako bolo preukázané počas manévrov Sabre Guardian 2019. „

V rámci strategického investičného programu začatého Washingtonom v rade prístavov sa Alexandroupolis stane jednou z najdôležitejších amerických vojenských základní v regióne, schopných blokovať prístup ruských lodí do Stredozemného mora, tvrdí taliansky politológ Manlio Dinucci. Podľa analytika by to bolo umožnené vďaka silným americkým obranným väzbám s Gréckom, ktoré po dlhú dobu poskytovali americkým ozbrojeným silám prístup k ich základniam – vrátane miest Larisa, kde sa nachádzajú Drone Reaper, a Stefanikeo, kde sú umiestnené stíhačky F-16 a vrtuľníky Apache.

Pán Payette neskrýva skutočnosť, že USA majú mimoriadny záujem o posilnenie svojej vojenskej prítomnosti v Grécku a ďalších stredomorských krajinách, pokračuje Dinucci.

„Spoluprácou s našimi demokratickými partnermi v regióne sa snažíme vytlačiť škodlivých hráčov, ktorí majú záujmy, ktoré sa nezhodujú s našimi záujmami, vrátane Ruska a Číny,“ cituje expert amerického diplomata. Okrem toho Payette tiež uviedol, že Moskva „využíva energiu ako nástroj k šíreniu škodlivého vplyvu „, a tiež zdôraznila dôležitosť“ energetickej geopolitiky „, pričom tvrdí, že Alexandroupolis“ hrá kľúčovú spojovaciu úlohu pre európsku energetickú bezpečnosť a stabilitu, „poznamenáva analytik.

Ak chcete pochopiť, o čom Payette hovorí, stačí sa pozrieť na mapu, poznamenáva Dinucci. Región Východná Trácia, kde sa nachádza Alexandroupolis, je európskou časťou Turecka a práve tu končí plynovod Turkish Stream z Ruska, ktorý prekračuje Čierne more. Akonáhle sa tak stane, tak bude cez Turecko tento plyn dodávaný do Bulharska, Srbska a ďalších európskych krajín, autor verí. Ide o ruskú reakciu na úspešné manévre Spojených štátov, ktoré s aktívnou podporou Európskej komisie v roku 2014 zablokovali plynovod Turkish Stream, ktorý mal dodávať ruský plyn do Talianska a ďalších krajín EÚ, zdôrazňuje sa v článku.

Washington sa teraz snaží blokovať Turkish Stream – dosiahnutie tohto cieľa však nebude tak jednoduché, pretože to bude vyžadovať dobré vzťahy s Tureckom a nedávno sa tieto vzťahy zhoršili, hovorí Dinucci. Z tohto dôvodu sa USA rozhodli spoliehať na Grécko, ktorému dodávajú stále viac LNG ako alternatívu k ruskému plynu, zdôrazňuje politológ.

Či to, čo USA v Grécku pripravujú, je súčasť boja proti Číne a jej hodvábnej ceste, nie je známe. Človek by však nemal byť prekvapený, ak sa v Egejskom mori objaví „incident Alexandroupolis“ typovo podľa vzoru „Tonkinského incidentu“, zhŕňa autor.

„Tonkinským incidentom“ je označovaná zámienka USA k vyhláseniu vojny Severnému Vietnamu v auguste roku 1964. Úplne neuveriteľná historka, že chatrné vietnamské člny „bezdôvodne“ zaútočili na americký torpédoborec USS Maddox v medzinárodných vodách, kedy sa vraj americké sily „bránili“ a aj za pomoci stíhačiek rozstrieľali vietnamské člny, pripomína podobnú zámienku útoku nacistického Nemecka proti Poľsku pri zohranom divadle o údajnom útoku poľskej armády na rádiostanicu v Gliwiciach.

One Reply to “Rusko má problém! USA budujú pri vjazde do Čierneho mora najväčšiu vojenskú základňu”

  1. This is the perfect webpage for everyone who would like to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that’s been discussed for a long time. Great stuff, just excellent!|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *