Zo sveta

Rusko má problém! USA budujú pri vjazde do Čierneho mora najväčšiu vojenskú základňu

Práve som sa vrátil z Alexandroupoli, zo strategicky dôležitej návštevy, ktorá sa zamerala tak na výnimočné vojenské vzťahy medzi USA a Gréckom, tak na strategickú investíciu, ktorú americká vláda v Alexandroupolis vykonáva, vyhlásil americký veľvyslanec.

Spojené štáty plánujú premeniť grécky prístav Alexandroupolis na jednu z najväčších amerických vojenských základní v Európe, uvádza taliansky Il Manifesto. Ako píše taliansky politológ Manlio Dinucci v článku, tak Washington dúfa, že zabráni výstavbe plynovodu Turkish Stream.

Prístavné mesto Alexandroupolis, ležiace na severovýchode Grécka na brehu prielivu Dardanely, cez ktorý vedie cesta od Čierneho mora k Stredozemnému moru, je jednou z najdôležitejších obchodných ciest, a najmä pre Rusko.

Podľa odborníka, strategický význam prístavu, ktorý nedávno navštívil americký veľvyslanec v Aténach Jeffrey Payette v spoločnosti gréckeho ministra obrany, Nikolaosa Panagiotopoulos: „Alexandroupolisský prístav je výborný vďaka svojej strategickej polohe a infraštruktúre pripravený na zásobovanie vojenských cvičení v regióne, ako bolo preukázané počas manévrov Sabre Guardian 2019. „

V rámci strategického investičného programu začatého Washingtonom v rade prístavov sa Alexandroupolis stane jednou z najdôležitejších amerických vojenských základní v regióne, schopných blokovať prístup ruských lodí do Stredozemného mora, tvrdí taliansky politológ Manlio Dinucci. Podľa analytika by to bolo umožnené vďaka silným americkým obranným väzbám s Gréckom, ktoré po dlhú dobu poskytovali americkým ozbrojeným silám prístup k ich základniam – vrátane miest Larisa, kde sa nachádzajú Drone Reaper, a Stefanikeo, kde sú umiestnené stíhačky F-16 a vrtuľníky Apache.

Pán Payette neskrýva skutočnosť, že USA majú mimoriadny záujem o posilnenie svojej vojenskej prítomnosti v Grécku a ďalších stredomorských krajinách, pokračuje Dinucci.

„Spoluprácou s našimi demokratickými partnermi v regióne sa snažíme vytlačiť škodlivých hráčov, ktorí majú záujmy, ktoré sa nezhodujú s našimi záujmami, vrátane Ruska a Číny,“ cituje expert amerického diplomata. Okrem toho Payette tiež uviedol, že Moskva „využíva energiu ako nástroj k šíreniu škodlivého vplyvu „, a tiež zdôraznila dôležitosť“ energetickej geopolitiky „, pričom tvrdí, že Alexandroupolis“ hrá kľúčovú spojovaciu úlohu pre európsku energetickú bezpečnosť a stabilitu, „poznamenáva analytik.

Ak chcete pochopiť, o čom Payette hovorí, stačí sa pozrieť na mapu, poznamenáva Dinucci. Región Východná Trácia, kde sa nachádza Alexandroupolis, je európskou časťou Turecka a práve tu končí plynovod Turkish Stream z Ruska, ktorý prekračuje Čierne more. Akonáhle sa tak stane, tak bude cez Turecko tento plyn dodávaný do Bulharska, Srbska a ďalších európskych krajín, autor verí. Ide o ruskú reakciu na úspešné manévre Spojených štátov, ktoré s aktívnou podporou Európskej komisie v roku 2014 zablokovali plynovod Turkish Stream, ktorý mal dodávať ruský plyn do Talianska a ďalších krajín EÚ, zdôrazňuje sa v článku.

Washington sa teraz snaží blokovať Turkish Stream – dosiahnutie tohto cieľa však nebude tak jednoduché, pretože to bude vyžadovať dobré vzťahy s Tureckom a nedávno sa tieto vzťahy zhoršili, hovorí Dinucci. Z tohto dôvodu sa USA rozhodli spoliehať na Grécko, ktorému dodávajú stále viac LNG ako alternatívu k ruskému plynu, zdôrazňuje politológ.

Či to, čo USA v Grécku pripravujú, je súčasť boja proti Číne a jej hodvábnej ceste, nie je známe. Človek by však nemal byť prekvapený, ak sa v Egejskom mori objaví „incident Alexandroupolis“ typovo podľa vzoru „Tonkinského incidentu“, zhŕňa autor.

„Tonkinským incidentom“ je označovaná zámienka USA k vyhláseniu vojny Severnému Vietnamu v auguste roku 1964. Úplne neuveriteľná historka, že chatrné vietnamské člny „bezdôvodne“ zaútočili na americký torpédoborec USS Maddox v medzinárodných vodách, kedy sa vraj americké sily „bránili“ a aj za pomoci stíhačiek rozstrieľali vietnamské člny, pripomína podobnú zámienku útoku nacistického Nemecka proti Poľsku pri zohranom divadle o údajnom útoku poľskej armády na rádiostanicu v Gliwiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *