Rusko: Čo robíme na ukrajinských hraniciach? Žijeme tam! Ale čo robí USA tisíce kilometrov od vlastného územia?

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré sa liberálom nepáčia, no potrebujeme, aby ste nás v našom boji podporili! Ľubovoľnou sumou nám pomôžete ísť v tejto ceste ďalej! ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský minister Sergej Lavrov prehovoril po rokovaní so svojím egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym o rôznych témach. Zameral sa napríklad na plány USA vyslať lode do Čierneho mora, podnecovanie militaristických nálad Kyjeva či na možné neuvážené akcie Ukrajiny. Čo všetko z jeho strany zaznelo?

Smerovanie amerických lodí do Čierneho mora je sprevádzané agresívnou rétorikou. Moskva nerozumie tomu, aké konkrétne účely Washington sleduje na Ukrajine, uviedol v pondelok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Zdroj z tureckého ministerstva zahraničia už skôr oznámil, že Washington informoval Ankaru o plavbe svojich dvoch vojnových lodí cez Bospor do Čierneho mora, kde by sa mali nachádzať v čase od 14. do 15. apríla až do 4.-5. mája. Podľa hovorcu Pentagonu Johna Kirbyho majú operácie amerických vojnových lodí v Čiernom mori „rutinný charakter“ a Spojené štáty tieto akcie koordinujú s tureckými úradmi na základe konvencie z Montreux.

„Pokiaľ ide o vojenskú aktivitu Spojených štátov, vrátane plavby lodí v Čiernom mori, dochádza k tomu pravidelne. Teraz je to vykonávané obzvlášť agresívne a je to sprevádzané agresívny rétorikou, kedy sa kladú otázky, čo robí Ruská federácia na hranici s Ukrajinou. Odpoveď je veľmi jednoduchá: žijeme tam, je to naša krajina. Avšak otázka o tom, čo Spojené štáty podnikajú prostredníctvom svojich lodí a vojakov, ktorí neustále organizujú nejaké akcie prostredníctvom NATO na Ukrajine, tisíce kilometrov od vlastného územia, zatiaľ stále zostáva nezodpovedaná, „povedal Lavrov k výsledkom rokovaní s egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym.