Zo sveta

Rusko: Čo robíme na ukrajinských hraniciach? Žijeme tam! Ale čo robí USA tisíce kilometrov od vlastného územia?

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský minister Sergej Lavrov prehovoril po rokovaní so svojím egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym o rôznych témach. Zameral sa napríklad na plány USA vyslať lode do Čierneho mora, podnecovanie militaristických nálad Kyjeva či na možné neuvážené akcie Ukrajiny. Čo všetko z jeho strany zaznelo?

Smerovanie amerických lodí do Čierneho mora je sprevádzané agresívnou rétorikou. Moskva nerozumie tomu, aké konkrétne účely Washington sleduje na Ukrajine, uviedol v pondelok ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Zdroj z tureckého ministerstva zahraničia už skôr oznámil, že Washington informoval Ankaru o plavbe svojich dvoch vojnových lodí cez Bospor do Čierneho mora, kde by sa mali nachádzať v čase od 14. do 15. apríla až do 4.-5. mája. Podľa hovorcu Pentagonu Johna Kirbyho majú operácie amerických vojnových lodí v Čiernom mori „rutinný charakter“ a Spojené štáty tieto akcie koordinujú s tureckými úradmi na základe konvencie z Montreux.

„Pokiaľ ide o vojenskú aktivitu Spojených štátov, vrátane plavby lodí v Čiernom mori, dochádza k tomu pravidelne. Teraz je to vykonávané obzvlášť agresívne a je to sprevádzané agresívny rétorikou, kedy sa kladú otázky, čo robí Ruská federácia na hranici s Ukrajinou. Odpoveď je veľmi jednoduchá: žijeme tam, je to naša krajina. Avšak otázka o tom, čo Spojené štáty podnikajú prostredníctvom svojich lodí a vojakov, ktorí neustále organizujú nejaké akcie prostredníctvom NATO na Ukrajine, tisíce kilometrov od vlastného územia, zatiaľ stále zostáva nezodpovedaná, „povedal Lavrov k výsledkom rokovaní s egyptským náprotivkom Samehom Shoukrym.