Zo sveta

Ruskí lekári pri pitve zistili, že Covid je baktéria aktivovaná 5G žiarením. Hoax sa šíri internetom

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Stovky Slovákov šírili hoaxy pritiahnutý za vlasy. Správa sa dokonca opierala o informácie z ruského ministerstva zdravotníctva. Tento hoax tvrdí, že ruskí lekári zistili, že Covid-19 neexistuje a že ľudia naozaj umierajú na baktériu, ktoré sú aktivované 5G sieťou. Falošnú správu vyvrátil portál AFP Fakty.

„Rusko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá vykonala pitvu (post mortem) mŕtvoly Covid-19 a po dôkladnom vyšetrovaní zistila, že Covid-19 neexistuje ako vírus. Je to globálny podvod ľudia zomierajú kvôli ‘zosilneným elektromagnetickým žiarením 5 G (jed)’,“ uvádza tento falošný príspevok, ktorý podľa AFP Fakty zdieľalo viac ako 1500 ľudí na sociálnej sieti.

V príspevku sa ďalej uvádza, že ruskí lekári porušili zákon Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý nedovoľuje odhaľovať pitvy na telesá ľudí, ktorí zomreli na Covid – 19 po období vedeckého objavovania nemožno predpokladať, že ide o vírus, ale baktériu, ktorá spôsobuje smrť, ktorá vedie k tvorbe krvných zrazenín v žilách a nervov, kvôli ktorým pacient zomiera baktérie. (…) Pri oboznámení sa s týmto výskumom ministerstvo zdravotníctva Ruska okamžite zmenilo liečebný protokol na Covid-19 a podalo aspirín svojim pozitívnym pacientom.“ V príspevku sa ako liečba choroby uvádza aj tzv. „Aprin“, „Empromak“ či „Paracetamol“.

Pre portál AFP Fakty vyvrátilo tento hoax samotné ruské ministerstvo zdravotníctva “Na vašu žiadosť vás informujeme, že Ministerstvo zdravotníctva Ruska takéto vyhlásenia nikdy nevydalo. Tieto informácie nie sú pravdivé a sú typickým príkladom falošných správ.“

V článku AFP fakty sa ďalej uvádza, že Covid-19 nie je baktéria, ako tvrdí autor falošnej správy, ale je to ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV2. Vedci a odborníci odmietajú, že by toto ochorenie spôsobovalo 5G žiarenie „Technológia, ktorá je základom pre mobilný signál a bezdrôtový prenos dát, vrátane siete 5G, nemá žiadny vplyv na imunitný systém,“ uvádza pre AFP Srdja Jankovič, imunológ v univerzitnej detskej nemocnici v Belehrade.

zdroj: Žurnál Plus