Zo sveta

Rúška nie sú potrebné, trvá na svojom Švédsko. „Dôkazy pre nich sú slabé“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švédsko sa bez nosenia rúšok doteraz obišlo. Ich účinnosť v boji proti koronavírusovej nákaze nie je dostatočne preukázaná a oveľa dôležitejšie je dodržiavanie odstupov, tvrdí tamojší zdravotnícky úrad a jeho šéf, hlavný epidemiológ škandinávskej krajiny Anders Tegnell.

Vo Švédsku vo štvrtok počet úmrtí v súvislosti s covidem-19 prekročil hranicu 7000 a premiér Stefan Löfven oznámil, že stredné školy od pondelka do konca polroka, teda do 6. januára, prejdú na dištančné výučbu, informuje portál Echo24.cz

Švédsko je vo svete známe svojím pomerne benevolentným prístupom v boji s pandémiou Covid 19. Vláda sa dlho situáciu snažila zvládnuť bez plošných zákazov a príkazov, vydávala odporúčania a spoliehala predovšetkým na zodpovednosť občanov. V poslednej dobe ale aj Švédsko opatrenia výrazne sprísňuje. Od konca novembra sa napríklad smú na verejnosti stretávať iba ôsmi ľudia, predtým to bolo 300.

Švédi nemali nariadené ani nosenie rúšok. Tie pritom odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá navyše svoje odporúčania ešte rozšírila. V miestach šírenia epidémie podľa nej majú ľudia nosiť rúška vždy v obchodoch, na pracoviskách a v školách, pokiaľ tieto priestory nie sú dostatočne vetrané. To isté by malo podľa WHO platiť aj doma pri prijímaní návštev.

Švédsky úrad, ktorý do značnej miery stojí za liberálnu švédsku protiepidemickú stratégiu bez karanténnych opatrení, však rúška ani neodporúča. Dôkazy o ich účinnosti sú podľa neho chabé. Rúška sa navyše môžu stať ospravedlnením pre ignorovanie karantény pre ľudí, u ktorých sa vyskytnú príznaky, súdi úrad.

„Rúška môžu byť potrebné v určitých situáciách. Takáto situácia vo Švédsku ešte nenastala, ako vyplýva z našej komunikácie s regiónmi, „povedal Tegnell.

„WHO je jasné, že dôkazy pre rúška sú slabé. Všetky doterajšie štúdie ukazujú, že je oveľa dôležitejšie dodržiavať odstupy, než mať rúško, „dodal.