Zo sveta

Rusi vyslali flotilu pätnástich vojenských lodí do Čierneho mora. Výzvy na stiahnutie armády ignorujú

Dve ruské vojenské lode spolu s ďalšími 15 menšími plavidlami v sobotu preplávali cez Bospor do Čierneho mora. Lode slúžia na vylodenie vojakov na pobreží a ich podpore, uviedla agentúra Reuters. Podľa agentúry sa v blízkej dobe očakáva príchod ďalších dvoch ruských vojenských lodí.

Rusko v posledných týždňoch zhromažďuje vojenské oddiely pri hraniciach s Ukrajinou, za čo čelí kritike USA, NATO a európskych krajín.

Vstup dvoch bojových lodí do Čierneho mora plánovali tento týždeň podľa Ankary aj Spojené štáty, ale nakoniec lode cez Bospor nepreplávali. Podľa amerických predstaviteľov námorníctvo podalo žiadosť o preplávanie len z toho dôvodu, aby malo zaručený prístup do Čierneho mora v prípade nutnosti. V piatok večer vstúpila do Čierneho mora loď s logistickým vybavením pre sily NATO v Rumunsku.

Moskva tiež vyhlásila zákaz plávanie zahraničných bojových a „ďalších druhov štátnych“ lodí vo vodách v blízkosti Krymského polostrova, ktorý Rusko obsadilo v roku 2014.

V piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzvali Rusko, aby stiahlo svoje vojská od ukrajinských hraníc a polostrova Krymu.