Zo sveta

Rusi vykážu amerických diplomatov a vysoko postavených predstaviteľov dajú na sankčný zoznam

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Rusko navrhne 10 americkým diplomatom v Rusku, aby opustili krajinu, povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Moskva bude reagovať na vyhostenie desiatich ruských diplomatov zo Spojených štátov, vysvetlil.

„Pripomenul ste, že na zoznam, ktorý nám bol odovzdaný, bolo zaradených desať diplomatov, ktorých požiadali, aby opustili Spojené štáty. Na toto opatrenie budeme reagovať zrkadlovo, navrhneme desiatim diplomatom Spojených štátov v Ruskej federácii, aby opustili našu krajinu,“ povedal Lavrov na piatkovej tlačovej konferencii.

Lavrov tiež povedal, že ruský prezidentský poradca Jurij Ušakov na stretnutí s americkým veľvyslancom v Moskve Johnom Sullivanom mu odporučil, aby išiel do Washingtonu na konzultácie.

„Jurij Ušakov dnes odporučil veľvyslanci Johnovi Sullivanovi, aby išiel do jeho hlavného mesta a vykonal tam podrobné a seriózne konzultácie,“ povedal.

Lavrov dodal, že ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov pokračuje vo svojich konzultáciách v Moskve. „Situácia je pomerne viacvrstvová, je potrebné ju podrobne vyriešiť,“ uviedol.

Rusko pridá na sankčný zoznam osem vysoko postavených amerických predstaviteľov ako zrkadlové opatrenie, zoznam bude zverejnený v piatok, povedal ruský minister zahraničia.

„Keď už hovoríme o osobnostiach, pred časom, pred nedávno oznámeným balíčkom, Američania pridali na sankčný zoznam osem zástupcov ruských štruktúr, zástupcov vedenia, vrátane prezidentskej administratívy, generálneho prokurátora. Dnes zverejníme zoznam ôsmich úradníkov, ktorí zastupujú vodcovské štruktúry washingtonskej administratívy, budú tiež zaradení na náš sankčné zoznam, „povedal Lavrov na tlačovej konferencii.

Americko-ruské vzťahy sa vyostrili po kontroverznom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom, v ktorom povedal, že Moskva bude musieť „zaplatiť cenu“ za údajné zasahovanie do amerických volieb, a predniesol ostré poznámky proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.