Zavedenie eura v Chorvátsku by teoreticky mali privítať turisti z krajín, kde sa už táto mena používa, pretože nemusia vykonávať tradičnú výmenu na kuny a môžu ľahšie porovnávať ceny. To je však pravdepodobne aj časť problému. Okrem toho, že miestne podniky využili prechod na euro na zvýšenie cien, turisti z eurozóny teraz v plnej miere vidia, aké sú veci drahé.
Už je to moc
A nie je to práve príjemné zistenie. „Momentálne som na dovolenke v Chorvátsku a je tu drahšie ako v Rakúsku,“ povedala Brigitte pre Kronen Zeitung. Podľa nej sa niektoré jedlá v reštauráciách predávajú doslova za smiešne ceny. Napríklad pizza bežne stojí 18 eur a obľúbený grilovaný steak 38 eur.
O tom, že ceny v reštauráciách sú vysoké, sa písalo už viackrát a nie je to žiadna novinka, keďže v predchádzajúcich rokoch rýchlo rástli. Vysoké ceny potravín v obchodoch sú však tiež nepríjemným prekvapením. „Napríklad maslo stojí 4,5 eura,“ povedal Rakúšan. To je v prepočte približne 110 korún.
Pravdepodobne sa stretla s nie príliš lichotivou praxou chorvátskych supermarketov. S výnimkou Lidlu, ktorý udržiava ceny všade rovnaké, zvyšujú ceny potravín vo svojich predajniach v turisticky vyhľadávaných oblastiach.
Pobyty sa rušia
Podľa Rakúšanov sú ceny v Chorvátsku rovnaké ako na luxusnej dovolenke vo Švajčiarsku. V dôsledku toho už niektorí hlásia, že skracujú svoje pobyty alebo ich rovno rušia. Nemajú už záujem o podobne vysoké ceny, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie.
Koniec koncov, je to len ďalší dôkaz toho, že Chorváti to už tento rok s cenami prehnali. Sami priznávajú, že si pravdepodobne pokazili sezónu, pretože ľudia začali v mnohých prípadoch rušiť svoje pobyty. Ukázalo sa, že konkurencia leteckých dovoleniek napríklad v Turecku alebo Grécku za polovičné ceny je príliš silná.