Putin reagoval na slová Zelenského o vydávaní ukrajinských pasov Rusom

Ruský prezident Vladimir Putin okomentoval slová víťaza druhého kola prezidentských volieb na Ukrajine Volodymyra Zelenského o vydávaní ukrajinských pasov Rusom.

“Naozaj to tak povedal? To je veľmi dobre. <…> Ak udelí Rusom občianstvo a my v Rusku udelíme občianstvo Ukrajincom, potom sa postupne dostaneme k výsledku, o ktorom som hovoril. To znamená, že budeme mať spoločné občianstvo, “povedal ruský líder novinárom po slávnostnom odovzdaní medailí pod názvom Hrdina práce.

Navyše, pokiaľ ide o porušenie práv, hlava štátu odporučila Kyjevu, aby “začali u Gruzíncov”. Podľa Putina by Ukrajina mala vrátiť ukrajinský pas bývalému prezidentovi Gruzínska a bývalému guvernérovi oblasti Odesy Michailovi Saakašvilimu, pretože “bol nezákonne zbavený občianstva”.

V stredu Putin podpísal výnos o zjednodušenom prijímaní ruských pasov obyvateľmi LLR a DLR. Prezident povedal, že Moskva nemá najmenšiu túžbu robiť Kyjevu problémy, ale situácia s právami na Donbase presahuje hranice.

Pripustil tiež, že všetci obyvatelia Ukrajiny budú môcť čoskoro získať ruské pasy zjednodušeným spôsobom.

Volodymyr Zelensky nazval rozhodnutie Moskvy pokusom “zviesť občanov Ukrajiny” a zdôraznil, že Kyjev chce “chrániť, poskytovať azyl a ukrajinské občianstvo všetkým, ktorí sú pripravení bojovať za slobodu”.

Dňa 21. apríla sa na Ukrajine konalo druhé kolo prezidentských volieb. Po spracovaní všetkých záznamov získal Zelensky 73,22% hlasov. Oficiálne výsledky hlasovania budú vyhlásené 30. apríla.

Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *