Ruský prezident Vladimír Putin v utorok vyslal nad územie Barentsovho mora nadzvukové jadrové bombardéry Tu-160 zvané tiež biele labute. Územie, ktoré sa nachádza severne od Nórska, Švédska a Fínska, si Putin zrejme vybral, aby demonštroval svoju jadrovú silu pred Fínskom a Švédskom.
Krajiny totiž požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO), čím sa výrazne rozšíria hranice medzi NATO a Ruskom. Informoval o tom napríklad web The Daily Mail.
Hoci sa Putin v posledných týždňoch k vstupu severských krajín do NATO vyjadroval veľmi opatrne, uviedol, že v prípade, že by sa na území Fínska a Švédska nasadili vojenské jednotky, muselo by Rusko zrkadlovo odpovedať. „Nie je nič, čo by nás mohlo na členstvo Fínska a Švédska v NATO znepokojiť. Ak chcú (vstúpiť do NATO), tak prosím,“ povedal Putin na konci júna.
„Ak budú v (týchto krajinách) nasadené vojenské jednotky a infraštruktúra, budeme musieť zrkadlovo odpovedať a utvoriť rovnakú hrozbu, aké z týchto území hrozí nám,“ dodal.
Nasadením dvoch „bielych labutí“, ktoré sú najmodernejším strategickým bombardérom ruského letectva blízko Škandinávie tak Putin chcel pripomenúť odpor Moskvy voči rozširovaniu NATO podiel ruských hraníc. Lietadlá sprevádzali stíhačky MiG-31, celá ruská misia trvala sedem hodín.
Ruské ministerstvo obrany vydalo v súvislosti s preletom, ktorý sa uskutočnil v čase, keď ruské rakety zasiahli niekoľko sídiel na východe a juhu Ukrajiny, vyhlásenie. „Všetky lety lietadiel ruských vzdušných a kozmických síl sú vykonávané v prísnom súlade s medzinárodnými pravidlami využívania vzdušného priestoru,“ uviedlo ministerstvo.
Tu-160 je ťažký strategický bombardér schopný nadzvukového letu, kvôli svojmu bielemu povrchovému náteru je tiež nazývaný ako biela labuť. Môže niesť výzbroj až s hmotnosťou 40 ton, vrátane jadrových a hypersonických rakiet i konvenčných hlavíc, musí ale byť sprevádzaný stíhačkami, pretože nemá zbrane na vlastnú obranu. Bombardér je schopný letieť rýchlosťou až 2 Machy.
vivat russia