Slovensko

Primárka vracia vysoké štátne vyznamenanie kvôli testovaniu. Matovič ju urazil

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Júlia Horáková, ktorá je primárkou Transplantačnej jednotky kostnej drene, NÚDCH v Bratislave vracia kvôli Matovičovi vysoké štátne vyznamenanie. Napísala otvorený list prezidentke Zuzane Čaputovej a nepáči sa jej, že celoplošné testovanie rozdelilo ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých.

Svoj názor na túto akciu vyjadrila v otvorenom liste, ktorý adresovala prezidentke Zuzane Čaputovej: „Vážená pani prezidentka, 7. januára 2016 som slávnostne prevzala vysoké štátne vyznamenanie od prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku – Pribinov kríž II. triedy,“ píše v liste Horáková.

Zároveň však dodáva: „Vysoké štátne vyznamenanie si nesmierne vážim a napriek tomu ho s plnou vážnosťou a pokorou symbolicky vraciam do Vašich rúk, ako prejav môjho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou.“

Lekárke sa nepáči, že premiér Igor Matovič ponúkal zdravotníkom 500 eurovú odmenu za to, že prídu pomáhať pri celoplošnom testovaní. „On urazil nielen mňa, ale väčšinu zdravotníkov, ktorí svoju prácu vykonávajú poctivo a veľakrát bez finančného ohodnotenia, z vnútorného presvedčenia na zachovanie profesionálnej cti, lebo je to ich práca,“ píše v otvorenom liste, v ktorom zároveň spochybňuje oprávnenosť použitia antigénových testov na celoplošné testovanie. „Táto operácia rozdelila ľudí na pozitívnych a negatívnych, na dobrých a zlých, pričom výsledok tohto testovania z medicínskeho hľadiska bez pretestovania PCR metódou nezodpovedá reálnemu počtu nakazených ľudí, na čo opakovane upozorňovala a upozorňuje odborná lekárska a vedecká medicínska obec.

“A keby som išla do úplnej krajnosti, ak by sme boli viacerí kolegovia pozitívni pri antigénovom testovaní a nemal by kto liečiť našich pacientov a ak by sme nemali klinické príznaky ochorenia COVID19, do práce by sme aj tak museli nastúpiť. A to je úplná Hlava 22. Verím, že toto 2-dňové divadlo „úspešnej operácie“ sa skončí a o týždeň sa to už nebude opakovať,” rozčuľuje sa primárka.

Výsledky antigénového testovania aj podľa vládnych predstaviteľov sú nasledovné: pozitívny test neznamená, že ste pozitívny a negatívny test neznamená, že ste negatívny,“ vyjadrila sa primárka. Hoci ona sama váhala, či sa zúčastní celoplošného testovania, nakoniec ho absolvovala. Dôvodom bolo, že chcela nastúpiť do práce. Otvorený list v celom znení uverejnil denník Pravda tu.