adplus-dvertising

Prečo sa britské lietadlá so zbraňami pre Ukrajinu vyhli Nemecku?

Britský server UK Defence Journal upozornil na situáciu, keď sa britské lietadlá so zbraňami pre Ukrajinu v pondelok večer vyhli nemeckému vzdušnému priestoru.

Zatiaľ oficiálne nie je jasné, prečo došlo k takému obletu Nemecka. Spolkové ozbrojené sily medzitým popreli, že by ich Briti požiadali o využitie vzdušného priestoru.

Už v pondelok večer britský minister obrany Ben Wallace oznámil, že dopravné lietadlá C-17 na Ukrajinu prepravia „ľahké protipancierové zbrane“.

Dodal tiež, že zbrane nepredstavujú nebezpečenstvo pre Rusko, ale zároveň by podľa neho mohli Ukrajine pomoc pri sebaobrane.

Wallace tiež uviedol, že na Ukrajinu bol vyslaný „menší počet“ britských vojakov, ktorí po „krátku dobu“ pomôžu ukrajinskej armáde s výcvikom.

Na podivnú leteckú situáciu na Twitteri upozornil bezpečnostný expert George Allison, spomenul, že lietadlá sa pri ceste tam aj späť vyhli nemeckému vzdušnému priestoru.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková už v pondelok v Kyjeve uviedla, že „diplomácia je jedinou cestou“. Nová nemecká vláda už predtým odmietla podporiť západných partnerov v zbrojení Ukrajiny.

Spolkové ozbrojené sily pre médiá oznámili, že Nemecko od britskej strany nedostalo „žiadnu žiadosť“ o využitie nemeckého vzdušného priestoru.

Okrem Veľkej Británie na Ukrajinu vyslala príslušníkov špeciálnych jednotiek Kanada. Kanadskí vojaci sú k dispozícii ukrajinskej vláde, tiež majú vypracovať evakuačný plán pre kanadský diplomatický personál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.