adplus-dvertising

Poslancov prišlo málo a neschválili si zákon, ktorý by opätovne predlžoval núdzový stav. Ten teda končí tento mesiac a znamená to

Dnes sa v parlamente malo hlasovať o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu. Takáto novela by mohla napríklad umožniť, aby sa núdzoví stav mohol opätovne predlžovať každých 40 dní.

Nakoniec sa však dnes o tejto novele nehlasovalo, pretože vládna koalícia nemala dostatok poslancov. Šeliga vysvetlil, že niektorí poslanci mali podozrenie na Covid.

Aktuálne končí na Slovensku núdzový stav 29.decembra 2020, ak ho vláda nevyhlási nanovo. Otázka jeho predlžovania nie je úplne jasná, zákon túto možnosť nešpecifikuje. Vyriešiť to mala práve novelizácia ústavného zákona. Po skončení núdzového stavu by mali prestať platiť aj zákaz vychádzania a lockdown vyhlásený vládou.

Poslanci sú ale vraj pripravení prísť hlasovať do konca roka. Hlasovanie je zatiaľ presunuté na najbližšiu schôdzu. Opätovné predlžovanie núdzového stavu je nejednoznačné a koalícia chce nejasnosti vyriešiť práve spomínanou novelou.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel povedal, že ak budú poslanci NR SR zdravotne v poriadku, sú k dispozícii do 29.decembra kedykoľvek prísť hlasovať o novele ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní.

Šéf opozičnej ĽSNS Marian Kotleba ďakoval Bohu, že sa nenazbieralo toľko poslancov, aby túto novelu odhlasovali.

„Vďaka Bohu za to, že sa dnes nenazbieralo 90 vládnych poslancov a nemohli tak schváliť novelu zákona o bezpečnosti štátu! Aj napriek tomu, že na hlasovanie prišiel aj zaskrutkovaný Kollár, a dokonca povolali aj poslanca OĽANO chorého na rakovinu, pozbieralo sa ich len 87. To znamená, že núdzový stav končí 29.12.2020 o polnoci!“ napísal Kotleba na sociálnej sieti.