Politika Zo sveta

Porošenko už vie, ako získa Ruský Krym naspäť

Ukrajinský prezident Peter Porošenko chce vrátiť Krym politicko-diplomatickou cestou. Svoje plány na dobytie polostrova oznámil vo vysielaní televíznej stanice ICTVA.

V prípade svojho víťazstva v prezidentských voľbách 31. marca bude Porošenko plniť svoj sľub nasledujúcim spôsobom: chce posilniť protiruské opatrenia.

Uviedol tiež „Azovský balík“ pre „okupáciu“ Kerčského prielivu a celého Azovského mora. Má v pláne tiež zosilniť nátlak na Rusko cez OSN.

Vyjadril istotu v tom, že kvôli podobným opatreniam bude Moskva nútená prijať pozíciu svetového spoločenstva a vrátiť Krym späť.

Na svojej stránke na Facebooku Porošenko predtým napísal, že chce získať Krym späť hneď po prezidentských voľbách.

„A Krym bude Ukrajine vrátený. Robíme všetko možné, aby k tomu došlo čo najskôr, hneď po prezidentských voľbách, „vyhlásil prezident.

Krym sa do zloženia Ruska vrátil po referende v marci 2014. Pre nové zjednotenie tohto regiónu s Ruskou Federáciou hlasovala drvivá väčšina obyvateľov polostrova.

zdroj: https://ictv.ua/ru/

2 Replies to “Porošenko už vie, ako získa Ruský Krym naspäť

  1. Naspäť k Rusku? Už 205 rokov je ruský. Žije tam 96% Rusov. V roku 1992 vznikla prvá samostatná republika v Sovietskom zväze: Krym a nik to nespochybnil až do roku 2014. Mala svoju ústavu (1993), zástavu, vládu. Volala sa Krymská autonómna republika. V roku 2014 sa táto republika rozhodla pripojiť k Ruskej federácii referendom, na ktoré mala podľa svojej ústavy právo. Žije v nej 96 % Rusov a vyše 200 rokov nepretržite je tam najväčšia morská ruská vojenská základňa – Čiernomorská flotila. V roku 2014 hrozila anektácia Krymu armádou USA, ktoré si tam plánovali svoju vojenskú základňu, dokonca už vypísali tender na prerobenie tej ruskej. Krymské referendum bola odpoveď na Korsuňský pogrom, kde Ukrajinci zastavili autobusy s Krymčanmi a 80 ľudí zabili, ostatní sa rozutekali po lese. Krymčania sa v strachu pred vyvražďovaním referendom pripojili k Ruskej federácii, čím sa na rozdiel od Donecka a Luganska vyhli genocíde a búraniu svojich miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *