Slovensko

Policajti chránili Úrad vlády a „strieľali“ úplne z blízka do ľudí: „To, čo robíte? Strieľate do ľudí!“ (Video)

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na protivládnom proteste pred Úradom vlády sa stretli stovky a možno neskôr až tisíce ľudí.

Úrady vlády si už v nedeľu večer dal spevniť vstupnú bránu. Zavárali ju a zabezpečili pevnými reťazami. Okrem toho Úrady vlády chránili aj ťažkoodenci, ktorí sa dostali do konfliktu s demonštrantmi. Policajti z poza zábran strieľali úplne z blízka do ľudí. Čím polícia strieľala na ľudí presne špecifikovať nevieme. Podľa záberov to však pripomína paintballové guličky, ktoré zafarbujú odev či osobu. Polícia si tak možno mohla označovať najagresívnejších ľudí v dave.

„Dobrý deň, ide o ručný vrhač FN 303 – 18 mm, ktorý slúži na farebné označenie výtržníkov v dave.“ odpísala nám Polícia SR – Bratislavský kraj na sociálnej sieti.

Jedna zo žien, ktorá stála blízko ťažkoodencov sa nahlas pýtala, čo to robia a prečo strieľajú do ľudí. Na to jeden z policajtov zahlásil, aby opustili priestor a ukazoval na vybraných ľudí v dave.

Pred Úradom vlády sa stretli futbaloví fanúšikovia, ktorí sa snažili strhnúť zátarasy a hádzali do policajtov delobuchy. Policajti na niektorých použili slzotvorný plyn.

Keďže na Slovensku platí núdzový stav a máme zákaz zhromažďovania, polícia mohla takýto protest rozpustiť.

Aktualizácia o vyjadrenie polície na sociálnej sieti k utorkovému protestu:

„V súvislosti s dnešnými verejnými zhromaždeniami v hlavnom meste SR Bratislave pripravilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave bezpečnostné opatrenie. Počas jeho priebehu sme zaznamenali neohlásené verejné zhromaždenia na 5 miestach a to na Námestí SNP, Hodžovom námestí, Predstaničnom námestí, Námestí slobody a aj pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky. Polícia bezpečnostnú situáciu po celý čas monitorovala, priebežne vyhodnocovala a to so zámerom dohliadať na život, zdravie a ochranu majetku občanov. Na zhromaždeniach sa zúčastnili aj prívrženci krajnej pravice ako aj rizikoví športoví fanúšikovia z Ultras skupín. Verejný poriadok bol narušený na Námestí slobody a na Hodžovom námestí, preto bola polícia nútená použiť donucovacie prostriedky. Polícia svojim konaním v zmysle zákona zabránila vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku a poškodzovaniu majetku. Pri útokoch zúčastnených osôb bol zranený jeden príslušník Policajného zboru. Polícia sa zaoberá dokumentovaním prípadov podozrenia z útokov na verejného činiteľa. Počas konania zhromaždení hádzali niektoré zúčastnené osoby po policajtoch rôzne predmety okrem iného aj nôž. Polícia sa taktiež zaoberá ďalšími priestupkami, ktoré budú predmetom dokazovania. Celkovo bolo predvedených na policajné oddelenia viacero osôb. Po vykonaní potrebných úkonov boli osoby prepustené na slobodu. Naďalej sú zadržané dve osoby, podozrivé zo spáchania trestných činov. Vyšetrovanie prebieha. Na viacerých miestach v okolí Hodžovho námestia bola počas zhromaždenia blokovaná cestná premávka. Z uvedeného dôvodu príslušníci dopravnej polície usmerňovali vzniknutú dopravnú situáciu tak, aby nedošlo k vzniku rizikových situácií. Bližšie informácie poskytneme, keď to situácia umožní.“