Policajt vyškolil na proteste kotlebovca? Vybral si skôr anarchistu a najslabšieho z davu - MAGAZÍN 1
Slovensko

Policajt vyškolil na proteste kotlebovca? Vybral si skôr anarchistu a najslabšieho z davu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Internetom sa šírilo video, kde mestský policajt mal vyškoliť “kotlebovského dezoláta” na proteste proti vláde. Policajt si však vybral z davu na diskusiu skôr toho najmenej zdatného diskusie a hlavne, vybral si anarchistu, ktorí skôr chodili robiť bordel na Kotlebovské mítingy. Aj keď v úvode videa nesie mladík zelenú vlajku ĽSNS, neznamená to, že ho môžu hneď označiť za Kotlebovca. Vlajky na proteste mali desiatky ľudí a tak si nejakú “požičať” nebol absolútne žiadny problém. Či už to bol sympatizant Mariana Kotlebu alebo nie, policajt si vybral toho najmenej zdatného na argumentačnú diskusiu a to teda nie je “vyškolenie”, ale skôr úbohosť.

Na celú situáciu upozornil bloger Marek Gábrik, ktorý si všimol tetovanie chlapca, ktorého mal vyškoliť mestský policajt.

“Chcem však týmto textom poukázať aj na niečo iné: pri druhom pozretí videa môj pohľad upútalo tetovanie (alebo niečo na ten štýl) na chlapcovej ruke – to A v krúžku je symbol anarchistov.

Anarchisti sú vo svojej filozofickej podstate známi tým, že odmietajú autoritu štátov, politikov atď. Existujú rôzne odvetvia anarchizmu – anarchokapitalizmus, anarchoprimitivizmus, anarchomarxizmus atď. Mnohí z nich sú na Slovensku spriaznení (ak nie priamo súčasťou) s krajne ľavicovým hnutím Antifa. Práve mnohí z týchto ľudí sa pred voľbami 2020 zúčastňovali hlučných a násilných antimítingov proti strane ĽSNS – teda kotlebovcom.” píše Gábrik.

“Momentálne je však veľká časť internetu v presvedčení, že tento chlapec musí nutne patriť k sympatizantom Mariana Kotlebu a jeho strany. Čím nechcem obhajovať toto politické zoskupenie, ich najmä posledné aktivity a ani tvrdiť, že medzi ich členmi, voličmi a sympatizantmi sa nachádzajú iba šachoví veľmajstri a členovia mensy.

Automatické spájanie tohto argumentačne prázdneho mladíka s kotlebovcami sa však v tomto prípade javí minimálne ako zavádzajúce.

Mnohé videá, zábery a svedectvá ľudí, najmä zo zahraničia, už neraz dokázali, ako sa členovia anarchistických skupín a Antify vmiešali medzi protestujúcich či manifestujúcich patriotov, Trumpistov a podobne, pričom vykonávali záškodnícke činnosti, alebo neraz aj vyprovokovali fyzický konflikt.

Netvrdím, že to tak musí byť aj v tomto prípade. Nemyslím si však, že by to bola oveľa menej pravdepodobná hypotéza, ako naratív, ktorý sa v súvislosti s videom momentálne šíri internetom. Aj keď tento status asi nebude ani zďaleka tak virálny, aby donútil aspoň časť presvedčených k širšiemu premýšľaniu..

Mimochodom, kde sú v tomto prípade naši lektori “kritického myslenia” a lovci hoaxov z hlavného prúdu a influenceri?” ďalej dodáva bloger.