Zo sveta

Plánuje sa vytvorenie európskych síl rýchlej reakcie. Čo budú riešiť?

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Ministerka obrany Nemecka Annegret Krampová-Karrenbauerová do konca októbra plánuje navrhnúť plán na vytvorenie európskych síl rýchlej reakcie, oznámil denník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na ministerku.

„Neznamená to, že sa musíme oddeliť od Američanov. Môžu vzniknúť situácie, keď máme iné záujmy, mimo iné vnútri NATO. V týchto prípadoch musíme konať vlastnými silami, „povedala politička v rozhovore pre denník. Priznala tiež, že udalosti v Afganistane ju donútili k zamysleniu o demisii, rozhodla sa však, že bude aj naďalej „bojovať“, aby zabránila podobným situáciám v budúcnosti.

Začiatkom augusta zaktivizoval Taliban ofenzívu na vládne sily Afganistanu. 15. augusta vstúpili Talibanci do Kábulu a deň na to vyhlásili, že vojna skončila. Dva posledné augustové týždne prebiehala z letiska v Kábule, ktoré bolo pod ochranou amerických vojakov, mäsová evakuácia občanov západných krajín a Afgancov, ktorí s nimi spolupracovali. V noci na 31. augusta opustili americkí vojaci kábulskej letisko, a tým skončila takmer dvadsaťročná vojenská prítomnosť USA v Afganistane.