adplus-dvertising

Pellegrini v Bielom Dome: „Modernizujeme našu armádu, kupujeme vaše stíhačky“

Vývoj nezamestnanosti, ekonomická situácia, ale aj nákup amerických stíhačiek F-16 boli hlavné témy rozhovoru premiéra Petra Pellegriniho a amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Príbeh Slovenska je dnes úspešný. Rád by som sa za to poďakoval aj vám. A rád by som vám aj zagratuloval k vašej historickej nezamestnanosti,“ povedal Pellegrini počas prijatia v Oválnej pracovni s tým, že ak sa darí Amerike, darí sa aj Slovensku. Na otázku, či príde na Slovensko, Trump odpovedal, že by jedného dňa rád prišiel

Pellegrini ocenil, že Trump je v otázkach spoločnej obrany priamy. Informoval ho, že Slovensko svoje sľuby plní. Záväzok investovať dve percentá HDP do obrany dosiahneme v roku 2022, dva roky pred tým, ako sme si sami stanovili. „Modernizujeme našu armádu, kupujeme vaše stíhačky,“ povedal Trumpovi. To ocenil aj americký prezident. „Veľmi ma teší, že aj vy dosahujete veľmi dobré čísla v ekonomike. Na Slovensku sú úžasní ľudia. Náš vzťah nikdy nebol lepší. To, čo ste povedali, je pravda. Ste veľmi blízko k dosiahnutiu záväzku,“ povedal Trump.

Úvodné slovo malo podľa pôvodného plánu trvať tri až päť minút, nakoniec novinári smeli ostať v Oválnej pracovni viac ako 12 minút. Trump počas toho odpovedal aj na vnútropolitické otázky týkajúce sa správy Roberta Mullera o vplyve Ruska vo voľbách, Venezuele, ale aj jeho dnešnom telefonáte s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Pellegrini: Rokovanie s Trumpom bolo priateľské a konštruktívne

Rokovanie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom bolo otvorené, príjemné, konštruktívne a priateľské. Po rokovaní s Trumpom to povedal premiér Peter Pellegrini. Dodal, že spolu strávili viac času, ako bolo pôvodne plánované. „Mali sme si čo povedať,“ dodal premiér. Váži si, že americká delegácia bola zložená z vysokých predstaviteľov, čo podľa neho dosvedčuje, že nešlo len o zdvorilostnú návštevu. Potvrdil, že ho pozval na návštevu Slovenska.

Spolu hovorili o obranných projektoch a členstve v NATO. Biely dom podľa Pellegriniho ocenil, že Slovensko si plní svoje záväzky. O navrhovanej dohode o obrannej spolupráci nehovorili – ani medzi štyrmi očami, ani v rámci plenárneho zasadnutia. Debatovali aj o migrácii. Podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý premiéra na ceste sprevádzal, sa Američania zaujímali aj o hodnotenie Slovenska pokiaľ ide o Ukrajinu.

Podstatnú časť rozhovoru venovali aj ekonomickým témam. Hoci obchodná výmena rastie, nepríjemnou otázkou ostáva téma ciel a taríf na autá. „Pevne verím, že sme aspoň malou časťou mohli našimi argumentami rozhodnutia americkej administratívy ovplyvniť,“ povedal premiér na margo ciel na autá. Tvrdí, že Trump vyzeral prekvapený, keď mu hovoril o tom, aký by to mohlo mať dopad. Trump premýšľa nad zavedením ciel, tvrdí, že Európska únia sa k nim nespráva férovo.

„Rokovanie bolo príjemné. Necítil som sa ako nejaký premiér, ktorý sa tam prišiel pokloniť,“ opísal svoje pocity Pellegrini. Priznal, že pred rokovaním mal rešpekt. „Aj ja som len človek a išiel som sa stretnúť s najmocnejším mužom planéty. Ale tá nervozita sa vzhľadom na otvorenú a priateľskú atmosféru rýchlo rozplynula,“ pokračoval šéf slovenskej exekutívy. Je presvedčený, že aj slovenská delegácia zanechala príjemný pocit. Na otázku, či to bola úspešná návšteva, odpovedal aj šéf slovenskej diplomacie. „Absolútne úspešná. Ja som šťastný,“ dodal. „Protokolárne išlo všetko podľa plánu, pôsobilo to prirodzene a nemal som pocit, že by som sa niekde násilne musel pobaviť,“ pokračoval v opise stretnutia premiér.

Slovensko od Trumpa dostalo partitúru, teda noty vojenských piesní. Premiér informoval, že sa pokúsi urobiť kópiu z tejto partitúry a verí, že si aspoň nejakú pieseň naša vojenská hudba nacvičí.

19:53 Donald Trump prijal v Bielom dome premiéra Pellegriniho

Americký prezident Donald Trump prijal v piatok v Bielom dome predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. Americký prezident a slovenský premiér budú rokovať medzi štyrmi očami približne 15 minút. Nasledovať bude rokovanie o veľkých témach v širšom formáte, na ktorom sa zúčastní aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a zahraničnopolitický poradca premiéra Peter Kmec.

Na americkej strane bude prítomný napríklad minister zahraničných vecí Mike Pompeo, šéf kancelárie Bieleho domu a riaditeľ Úradu pre riadenie a rozpočet Mick Mulvaney, poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton či veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling.

Dotknúť by sa mali ekonomickej a obrannej spolupráce – modernizácie Ozbrojených síl SR a zvyšovania obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva SR v NATO, ale aj Dohody o obrannej spolupráci s USA a ciel.

V rámci energetickej bezpečnosti by mohli hovoriť o téme dovozu skvapalneného plynu (LNG). EÚ vo štvrtok avizovala, že chce výrazne zvýšiť dovoz LNG z USA – až na 8 miliárd kubických metrov ročne do roku 2023, čo by bol viac než dvojnásobok v porovnaní s rokom 2018.

Návšteva premiéra Pellegriniho prebieha na pozvanie amerického prezidenta aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15. výročia vstupu Slovenska do NATO. Z oblasti strednej Európy tento rok už absolvovali návštevu Bieleho domu rakúsky kancelár Sebastian Kurz a český premiér Andrej Babiš. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo bol na Slovensku vo februári.

zdroj: SITA/TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.