Pápež František odsúdil Mattea Salviniho za uzavretie hraníc a prístavov pre migrantov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Pápež František odsúdil Mattea Salviniho za uzavretie hraníc a prístavov pre migrantov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Pápež František odsúdil talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho a prirovnal ho k biblickému charakteru Kainovi, ktorý zavraždil svojho brata Ábela.

V prejave pred účastníkmi stretnutia nápomocných agentúr s orientálnymi katolíckymi cirkvami (ROACO) pápež obvinil Salviniho, že uzatvára svoje prístavy migrantom, zatiaľ čo ich otvára obchodníkom so zbraňami.

“Počujeme prosby ľudí, ktorí sú na palube lodí a hľadajú nádej, ale nevedia, ktoré prístavy ich privítajú, v Európe, ktorá otvára svoje prístavy lodiam, ktoré nakladajú sofistikované a nákladné zbrane schopné produkovať formy ničenia, ktoré nešetria ani deti,” povedal pápež podľa hrubého anglického prekladu, ktorý dodal Vatikán.

Vzhľadom na to, že pán Salvini je jediným politickým vodcom, ktorý uzavrel národné prístavy v snahe obmedziť nelegálnu migráciu, je ťažké interpretovať slová pápeža tak, že by platili pre niekoho iného.

“Môžeme tu rozpoznať plač Abela, ktorý vstal k Bohu,” dodal pápež s odkazom na druhého syna Adama a Evy, ktorého zabil jeho starší brat Kain. Pápež sa často odvoláva na Kainovu obrannú otázku “Som strážca môjho brata?”, Keď hovorí o povinnosti prijímať migrantov.

Hoci pápež nikdy nekritizoval Salviniho otvorene, našiel si spôsoby, ako vyjadriť svoje názory.

Počas nedávnej tlačovej konferencie na palube pápežského lietadla vracajúceho sa z Rumunska do Ríma, pápež vyzval novinárov, aby si prečítali vatikánsky denník L’Osservatore Romano, ak chcú vedieť, čo si myslia o talianskej politike.

“Čítal som to a bolo by dobré, keby ste si to tiež prečítali, pretože to ponúka niekoľko veľmi zaujímavých kľúčov k pochopeniu veci a veci, ktoré hovorím, sú tam tiež,” uviedol.

O týždeň skôr denník L’Osservatore Romano zverejnil reakciu na európske voľby v podobe redakčného listu, v ktorom odsúdil Salviniho hnutie pre suverenitu ako zásadne proti-európske.

V ňom šéfredaktor novín povedal, že talianske voľby, ktoré skončili prevažne na strane pána Salviniho, boli “reaktívne” a motivované “strachom”, o ktorom sa tiež zmienil pápež František na svojej tlačovej konferencii.

Politici tak často “rozsievajú nenávisť a strach,” povedal pápež, ktorý sa nikdy nevyhol politickým otázkam, a “je to hrozné,” uviedol.

Medzitým, jezuitský otec Antonio Spadaro, pápežský dôverník, ktorý často hovorí za Františka, tiež odmietol výsledky demokratických volieb v celostránkovom článku talianskeho katolíckeho týždenníka Famiglia Cristiana.

“Je tam ropucha, morálna choroba, v bruchu našej krajiny, ktorá tiež infikuje našu cirkev,” bedákal Spadaro potom, čo významný počet katolíkov hlasoval za pána Salviniho.

Otec Spadaro sa zvlášť sústredil na Salviniho údajné “politické uzurpátorstvo náboženských symbolov”, s odkazom na ministrovo vyobrazenie ruženca na politickom zhromaždení a vyvolanie blahoslavenej Panny Márie.

zdroj: vatican.va / toscanaoggi.it / firstthings.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *