Zo sveta

Pandémia skončí do roka. Tí, čo sa nedajú očkovať, budú imunizovaní prirodzene, vyhlásil riaditeľ očkovacej firmy

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Pandémia nového koronavírusu skončí do roka, uviedol v rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung Stéphane Bancel, riaditeľ amerického výrobcu vakcín Moderna.

Do polovice budúceho roka bude vyrobené dostatočné množstvo vakcín, aby bolo možné proti covidu očkovať všetkých ľudí na svete, uviedol Bancel pre švajčiarske noviny.

Podľa šéfa spoločnosti Moderna by sa očkovanie mohlo čoskoro rozšíriť aj na deti od piatich rokov a potom až od šiestich mesiacov.

„Tí, ktorí sa nenechajú očkovať, budú imunizovaní prirodzenou cestou, pretože variant delta je veľmi nákazlivý. Celá vec sa bude podobať chrípke: môžete sa nechať očkovať a zimu prečkať v pohode, alebo sa nenechať očkovať a riskovať, že ochoriete alebo dokonca skončíte v nemocnici, „citovala agentúra ANSA z rozhovoru pre NZZ.

Na otázku, či to znamená možný návrat spoločnosti k normálu v druhej polovici budúceho roka, Bancel odpovedal: „Predpokladám, že za rok.“

Bancel očakáva, že vlády schváli posilňovacie dávky vakcíny, najmä pre rizikových pacientov. Očakáva sa, že tretia dávka vakcíny Moderna bude o polovicu menšia ako pôvodná dávka, čo naznačuje, že vakcína bude dostupná pre viac ľudí. Zloženie tohtoročnej posilňovacej dávky Moderna zostane rovnaké ako u prvých dvoch dávok, pretože spoločnosť údajne nemala dostatok času na jeho zmenu.

„V súčasnej dobe klinicky testujeme varianty optimalizované pre delta, ktoré budú základom posilňovacieho očkovania v roku 2022. Teraz tiež testujeme (variant) delta plus beta – podľa vedcov pravdepodobnú budúcu mutáciu,“ uviedol Bancel v rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung.