Otvárajú sa talianske prístavy pre migrantov? Taliani majú novú vládu bez Salviniho! - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Otvárajú sa talianske prístavy pre migrantov? Taliani majú novú vládu bez Salviniho!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Talianske ľavicové formácie Hnutie piatich hviezd (M5S) a Demokratická strana (PD) sa dohodli na vytvorení novej vlády. Premiérom má byť opäť Giuseppe Conte, povedal prezidentovi Sergiovi Mattarello šéf hnutia Luigi di Maio. Týmto spôsobom “vypálili rybník” doterajšiemu ministrovi vnútra Matteovi Salvinimu.

Ten rozbil predchádzajúcu vládnu koalíciu v nádeji na predčasné parlamentné voľby. Prieskumy jeho strane Liga totiž predpovedajú veľké víťazstvo vďaka nekompromisnej protiimigračnej politike, ktorú sa snaží viesť.

Hnutie piatich hviezd a PD boli v predchádzajúcom volebnom období politickými rivalmi a mnohí členovia M5S, ktoré na politickú scénu vstúpilo ako protisystémové protestné hnutie, považujú Demokratickú stranu stále za symbol skorumpovaného establishmentu. PD vládla krajine do vlaňajšieho mája.

Teraz sa ale tieto dve strany, ktoré majú v oboch komorách parlamentu väčšinu, dohodli, aby zabránili predčasným voľbám. Prieskumy dávali Lige nádej na zisk okolo 36 percent hlasov, vysoko nad ostatnými konkurentmi.

So stranou Liga vládlo M5S od vlaňajšieho júna, tento mesiac sa ale ich koalícia rozpadla. Dôvodom boli názorové nezhody a snaha Salviniho vyťažiť z narastajúcej popularity svojej strany v predčasných voľbách.

Salvini preto podal 9. augusta do Senátu návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Hlasovanie o ňom sa ale na program rokovania nedostalo. Conte minulý týždeň sám podal demisiu a prezident ho poveril dočasným vedením kabinetu.

Di Maio v stredu po rokovaní s prezidentom povedal, že Conte je “zárukou” presadzovania politík, na ktorých sa dohodli obe strany novej koalície. Dodal, že ľavica a pravica sú “zastarané” kategórie a že jeho strana je “postideologická”.

Di Maio tiež s odkazom na utorkový tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uviedol, že Trumpová podpora Contemu ukazuje, že “táto cesta je správna”.

Päťdesiatpäťročného právnika Conteho, ktorý sa podľa analytikov stal z nevýrazného politika posledný mesiac kľúčovým hráčom na talianskej politickej scéne, podporil v utorok Trump. Conte je “veľmi talentovaný muž”, uviedol Trump a vyjadril nádej, že zostane premiérom.

“Hnutie piatich hviezd zradilo v záujme elít EÚ svojich voličov – a zo strachu z týchto elít sú schopní sa spojiť s tými, ktorí sa v minulosti nebáli pred talianskymi voličmi skompromitovať. Tento postoj je podvod na voliča a nemôže skončiť inak ako drvivým víťazstvom spojencov SPD a môjho priateľa Mattea Salviniho v budúcich voľbách, “vyjadril sa pre iDNES.cz k súčasnej situácii v Taliansku Tomio Okamura (SPD).

“Mimochodom, krok Hnutie piatich hviezd, ktoré sa teraz spája so skompromitovaným stranami, veľmi pripomína koalíciu ANO a ČSSD,” doplnil.

Slovák žijúci v Taliansku, Ľuboš Hrica, nám ešte 21. augusta ozrejmil, že ak v Taliansku nevyhlásia predčasné voľby, je dosť možné, že Hnutie piatich hviezd sa spojí s predošlou vládnucou stranou PD, ktorá je v Taliansku považovaná za ľavicovú stranu a nekriticky proeurópsku.

Hnutie piatich hviezd pred voľbami značne bojovalo proti Demokratickej strane (PD). To bol dôvod, prečo získali dostatok voličov, ktorí sa rozhodovali medzi stranou Salviniho a hnutím. “Týmto ťahom, by si ale odradili ďalších voličov, čo by im neprospelo v budúcich komunálnych a regionálnych voľbách, v ktorých naposledy vyhrala 40-percentná Salviniho Liga,” dodal Hrica.

Situáciu v Taliansku vysvetlil aj v porovnaní so slovenskými stranami. “Situácia je podobná, ako keby sa Progresívne Slovensko – talianske PD spojilo so SNS, alebo dokonca ĽSNS – talianske Hnutie piatich hviezd. Premiérom by v takejto koalícii bol pravdepodobne Roberto Fico. Hnutie piatich hviedz nechce nové voľby, pretože klesli na 18 percent.”

“Keď sa spoja tieto strany, tak prístavy sa samozrejme otvárajú a strany budú trvať na prerozdeľovaní migrantov,” dodal.