Orbán oslavuje víťazstvo volieb. Liberáli v Maďarsku nemali šancu - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Orbán oslavuje víťazstvo volieb. Liberáli v Maďarsku nemali šancu

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Médiá informujú o tom, že Európsky parlament zverejnil prvé výsledky volieb. Kto sa stal víťazom a kto naopak vo voľbách stratil? Teraz už je jasné, kto sa môže tešiť z najväčšieho počtu kresiel.

Uvádza sa, že podľa prvých výsledkov vo voľbách do Európskeho parlamentu získala najviac kresiel (173) Európska ľudová strana. Tá združuje stredopravé strany a je teraz tým najsilnejším zoskupením, a to nehľadiac na to, že v jej prípade došlo k istému úbytku kresiel.

Na druhom mieste sa podľa údajov umiestnili socialisti so 147 poslancami a tretia priečka patrí liberálom, ktorí obsadia celkom 102 kresiel. Zároveň sa očakáva aj nárast kresiel pre pravicové strany.

Dočasné výsledky povolebných prieskumov by sa teda dali zhrnúť nasledovne – úbytok hlasov pre nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a CDU, víťazstvo maďarskej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána a úspech ľudovcov Sebastiana Kurza, ktorý je kancelárom v Rakúsku.

Uvádza sa tiež, že tento rok bola volebná účasť vo väčšine krajín vyššia, než tomu bolo pred piatimi rokmi. Predbežné prepočty hovoria o tom, že celoeurópska volebná účasť by mala dosahovať úroveň okolo 50%. A to je za posledných 20 rokov najviac.

Veľmi dobre si viedla maďarská strana Fidesz, na čele ktorej stojí Viktor Orbán. Tá mala podľa prieskumu získať až 56% hlasov. Na ďalších dvoch miestach sa potom umiestnili dve socialisticky orientované strany s jedenástimi a desiatimi percentami hlasov. Ďalej potom nacionalistický Jobik získa údajne 9% a Liberálna strana celkom 5,5%.

Prieskumy v Českej republike zatiaľ naznačujú, že vo voľbách zvíťazí strana českého premiéra Andreja Babiša, ANO, a to s výsledkom 21%. Na druhom mieste sa podľa odhadov majú umiestniť Piráti s 15,3%, za nimi má nasledovať ODS (12,3%), ďalej potom SPD Tomia Okamuru (11,1%), TOP / STAN (10,4%), KSČM (6,9%) a KDU-ČSL (6,2%). Daný prieskum zverejnil server Politico.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *