Omikron má byť oproti delte o 99% menej smrtiaci. Je slabší ako chrípka, tvrdia vedci - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Omikron má byť oproti delte o 99% menej smrtiaci. Je slabší ako chrípka, tvrdia vedci

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Svet zhromažďuje o koronavírusovom variante omikron stále viac informácií, z väčšiny štúdií vyplýva, že sa tento druh vírusu síce rýchlejšie šíri ako predchádzajúce patogény, zato je ale výrazne menej smrtiaci. Komplexná analýza denníka Daily Mail naznačuje, že by omikron mohol zabíjať až o 99 percent menej ako delta, a mohol by byť dokonca ešte menej nebezpečný ako klasická chrípka.

Koronavírus je živelný a neustále sa v najrôznejších mutáciách a variantoch vyvíja po celom svete. Počas pandémie je preto pre vedcov ťažké čokoľvek dopredu odhadovať, napriek tomu sa snažia zhromaždiť o variante omikron najpravdepodobnejšie fakty, ktoré môžu dopomôcť k odpovedi na otázku, ako sa bude tento patogén v budúcnosti správať.

Web Daily Mail zverejnil analýzu, v ktorej zohľadnil názory britských vládnych expertov, epidemiológov, ale aj inštitúcií z USA. A došiel k prekvapivo pozitívnemu záveru – omikron sa síce veľmi rýchlo šíri populáciou, je ale preukázateľne menej smrtiaci ako delta. To už naznačovali aj prvé dáta z Juhoafrickej republiky.

Daily Mail teraz ale poodhalil, ako veľmi sa delta a omikron líšia. Podľa expertov, ktorých denník oslovil, môže byť omikron až o 99 percent menej smrtiaci ako delta. Vďaka tomu sa môže podľa média potvrdiť trend, že na covid bude v relatívnych číslach umierať čoraz menej ľudí.

Experti upozornili, že ešte vlani v januári na chorobu (dáta primárne vychádzajú zo situácie vo Veľkej Británii) zomrel každý 33. infikovaný človek. Zato v súčasnosti podľa Daily Mailu zomiera jeden zo 670 nakazených.

A môže byť aj lepšie, naznačujú niektorí experti. Omikron sa podľa nich čoskoro stane prevládajúcim variantom a na covid bude údajne umierať jeden z 1 430 infikovaných. To by znamenalo, že by bol omikron ešte menej nebezpečný ako chrípka. U nej neprežije jeden z tisíc chorých, poznamenal britský denník.

Vedci ale varujú, že omikron sa šíri oveľa rýchlejšie ako sezónna chrípka, a preto štatistika smrtnosti nie je jediným atribútom, ktorý ilustruje riziká vírusu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *