Slovensko

Od zajtra budú policajti v uliciach kontrolovať zákaz vychádzania pod hrozbou pokuty až 1000€

Od 19.decembra 05:00 hodiny rannej začína na Slovensku platiť zákaz vychádzania s pár výnimkami (napríklad cesta do najbližších potravín, cesta do práce a pod.) a polícia už varuje na sociálnej sieti občanov, že bude kontrolovať ich pohyb na verejnosti.

Ľudia budú musieť polícii hodnoverne vysvetliť, prečo sa nachádzajú na verejnosti. Inak im hrozí pokuta na mieste do 1000€ a v správnom konaní až do 1659€.

„Policajti budú vykonávať kontroly dodržiavania opatrení od soboty 19. decembra od 05.00 hod., kedy začína zákaz vychádzania. Denne umierajú desiatky ľudí a naše nemocnice sú pod tlakom. V tejto súvislosti by preto malo byť prvoradé držať sa prijatých opatrení a čo najviac sa zdržiavať doma. Podmienky zákazu vychádzania a výnimky sú už známe, pokiaľ sa životná situácia nenachádza medzi výnimkami, je potrebné zostať doma.“ uvádza Polícia.

Príslušníci polície budú kontrolovať občanov aj peši napríklad na staniciach či pri potravinách „Policajti budú vykonávať okrem služby v služobných vozidlách aj pešiu hliadkovú činnosť. Budú kontrolovať aj okolie na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb ako sú železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne. Dopravní policajti budú vykonávať náhodné kontroly na hlavných cestných ťahoch zamerané na dodržiavanie zákazu vychádzania.“

Stále hrozia vysoké pokuty, ak nebudete poslúchať nariadenia vlády „Sankcie zostávajú ako doposiaľ, na mieste v blokovom konaní do výšky 1000 eur, v správnom konaní do 1659 eur. Výber pokút skutočne nie je prioritou polície, podobne ako u iných priestupkov, skôr sa zameriavame na prevenciu a ide nám viac o dodržiavanie zákonov a nariadení, čo samozrejme neznamená, že pokuty neukladáme“