Horné Rakúsko zachvátila vlna násilných nepokojov, spôsobená hlavne skupinami migrantov z Blízkeho východu, ktorí sa inšpirovali filmom Athena od Netflixu. V Linzi vypukli nepokoje po tom, čo na sociálnej sieti TikTok tínedžeri vyzvali k násilnostiam podľa francúzskeho filmu.
Stovky ľudí hádzali po uliciach petardy, vyradili elektrické vedenie, narúšali pokoj a poškodzovali verejný majetok. Potýčky prerástli v konfrontácii s políciou, do nepokojov sa zapojilo asi 200 ľudí a centrum mesta muselo byť celé uzavreté. Okolo polovice násilníkov údajne tvorili žiadatelia o azyl, s ktorými minister vnútra Gerhard Karner začne konanie o zamietnutí žiadosti. Informoval o tom denník Kurier.
Podľa policajného hovorcu hornorakúskej krajinskej polície Davida Furtnera o pondelkovej noci asi 200 ľudí, prevažne mladých, narúšalo pokoj, odpálilo petardy a hodilo ich na trolejové vedenie električky, kvôli čomu muselo mesto vypnúť elektrické vedenie, aby ochránilo životy chodcov. Dvaja policajti boli zranení, deväť ľudí bolo zatknutých. Tí sú teraz podľa Furtnera opäť na slobode. Násilnosti trvali približne päť hodín.
Nepokoje vyvolali okrem iného žiadatelia o azyl, s ktorými sa začne konanie o zamietnutí žiadosti, uviedol minister vnútra Gerhard Karner. Násilnosti si vyžiadali stovky zranených a rozsiahle škody na majetku. Okrem toho muselo byť tretie najväčšie rakúske mesto uzavreté.
Ein Video aus #Linz wurde mir zugespielt.
Hier sieht man wie die Polizei mit Böllern beworfen wurde.
Im Hintergrund sieht man von der Polizei gekesselte Männer.#halloween pic.twitter.com/aSytJ9svLH— Esterreicherr (@Esterreicherr) November 1, 2022
Podľa serveru Euroactiv sa násilníci inšpirovali a snažili napodobniť udalosti z francúzskej drámy Athena, ktorá mala premiéru na konci septembra na Netflixe. Snímka rozpráva príbeh z francúzskeho predmestia o občianskych nepokojoch, kedy sa imigranti postavia proti policajtom uprostred pouličného boja na sídlisku. Teenageri na TikToku tesne pred stretmi s políciou zdieľali zábery a vyzvali na zhliadnutie thrilleru Athena od režiséra Romaina Gavrasa.
„Včerajšie zločiny sú výrazom hlboko nedemokratického postoja k našim ústavným hodnotám a postojom,“ povedal Karner pre portál Euroactiv. Podľa polície bolo v radoch násilníkov okolo 50 percent Sýrčanov a Afgancov, 20 percent migrantov s povoleným pobytom v Rakúsku a 30 percent Rakúšanov. „Vzhľadom na to, že sa nepokojov zúčastnilo mnoho nerakúskych štátnych príslušníkov, zahájime okamžite konanie o zamietnutí žiadosti o azyl,“ vyhlásil Karner.
Minister vnútra Karner kvôli incidentu zvolal zvláštny bezpečnostný summit v Linzi. „Kto nedodržiava naše zákony, stratil právo na pobyt. Musíme konať pevnou rukou,“ hovorí zástupca primátora Lince Martin Hajart.
Podľa mestského radného pre bezpečnosť Michaela Ramla (FPÖ) sú udalosti posledných dvoch dní dôsledkom „nekontrolovaného prisťahovalectva“. „Násilie nesmie mať v našom meste miesto. Preto treba proti výtržníkom použiť všetku silu zákona. Znepokojivá celková situácia však nesmie viesť k paušálnemu odsudzovaniu jednotlivých skupín obyvateľov,“ uviedla radní za Zelenej Eva Schobesbergerová.
Podľa policajného hovorcu Furtnera nešlo o organizované útoky. „Podľa súčasného stavu vyšetrovania neexistuje žiadny skutočný organizátor a organizačná štruktúra, ako tomu bolo v prípade zapálenia policajného auta v Ebelsbergu,“ povedal Furtner pre denník Kurier. Narážal tým na rok starý incident, keď skupina mladíkov z frustrácie z korovinarových opatrení zapálila policajné vozidlo.
Násilnosti prebiehali v Linzi aj deň potom počas osláv Halloweenu. Skupina asi 25 mladíkov v popoludňajších hodinách obťažovala ľudí a následne začala hádzať na okoloidúce petardy. Krajinský hajtman Thomas Stelzer oznámil, že v súvislosti s týmito udalosťami zvolá krajinskú bezpečnostnú radu.