Kraken, nová varianta mutácie omikrónového kovidu, sa rýchlo šíri po celom svete. V USA sa za dva týždne zvýšil výskyt zo štyroch percent nakazených na 40 percent. V severovýchodnej časti USA sa v poslednom decembrovom týždni vyskytovala až u troch štvrtín všetkých nakazených osôb.
Podľa webovej stránky MailOnline je už dominantná aj vo Veľkej Británii: medzi nakazenými na polostrove Wirral v severozápadnom Anglicku je už polovica nakazených mutáciou XBB 1.5, známou ako kraken.
Podľa Politico má Európska agentúra pre kontrolu chorôb (ECDC) v súvislosti s krakenom zlé aj dobré správy.
Zlou správou je, že XBB 1.5 sa rýchlo šíri a odborníci vrátane Marie Van Kerkhoveovej, technickej vedúcej Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre covid-19, boli prekvapení rýchlosťou, akou nahradila iné varianty mutácie covid omicron.
Odborníci tvrdia, že sa môže vyhnúť ochrane imunitného systému získanej predchádzajúcou infekciou a očkovaním. Má tiež mutáciu na svojom proteíne spike, časti vírusu, ktorá sa viaže na hostiteľské bunky, čo mu tiež dáva výhodu.
Podľa epidemiológa Michaela Osterholma z Minnesotskej univerzity by však očkovanie posilňovacími vakcínami malo zabezpečiť určitú úroveň imunity. „Nemusí to zabrániť infekcii, ale môže to mať významný vplyv na to, či vážne ochoriete a zomriete,“ povedal.
Odborníkov prekvapila rýchlosť, s akou kraken nahradil iné varianty mutácie koronavírusu omicron
„Najnovšie údaje ukazujú, že tí, ktorí majú bivalentnú vakcínu (pozostávajúcu z polovičnej dávky pôvodnej vakcíny v kombinácii s polovičnou dávkou vakcíny proti jednej z podvariant omikrónu), majú trojnásobne nižšie riziko úmrtia ako tí, ktorí ju nemajú,“ dodal.
Dobrou správou pre Európu podľa ECDC je, že má aspoň niekoľko dní na to, aby sa pripravila na to, že v USA sa počet prípadov kovidu podobného XBB 1,5 začne zdvojnásobovať každých deväť dní. Doteraz bol kraken na starom kontinente zistený v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Nemecku, na Islande, v Írsku, Taliansku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku a Švédsku. Vo svete sa okrem USA vyskytuje aj v Austrálii, Indii a Singapure.
Podľa ECDC je nebezpečenstvom pre zdravotné systémy postihnutých krajín aj to, že „explózia prípadov kovídu spôsobeného krakenom sa zhoduje s ťažkou sezónou chrípky a respiračného syncyciálneho vírusu, ktorá zaťažuje nemocnice“.
Napríklad Belgicko už vyhlásilo chrípkovú epidémiu, pričom vrchol všetkých troch ochorení sa očakáva v priebehu troch až štyroch týždňov.