Zo sveta

Nezaočkovaným Rakúšanom dovolia vyjsť z domu len v nevyhnutných prípadoch

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Rakúska spolková krajina Horné Rakúsko chce od pondelka obmedziť pohyb pre neočkovaných. Tí budú smieť opustiť domov len v nutných prípadoch.

V Rakúsku za posledný deň pribudlo 11 975 nakazených koronavirom, čo je najvyššia bilancia od začiatku epidémie. So zdvihnutím nákazy najviac bojuje spolková krajina Horné Rakúsko, kde je sedemdňová incidencia na úrovni 1 204. „Situácia je dramatická, preto mierime do piateho stupňa rizika a plánujeme od pondelka lockdown pre neočkovaných, pokiaľ nám dá vláda zelenú,“ povedal hajtman Thomas Stelzer.

Neočkovaných tak čakajú v Dolnom Rakúsku ťažké časy. Kvôli zhoršujúcej sa situácii navrhuje minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein pre túto spolkovú krajinu a Salzbursko lockdown pre ľudí bez vakcíny. Definitívne rozhodnutie má padnúť v piatok.

Rakúsko od pondelka podstatne sprísnilo reštrikcie pre ľudí, ktorí nie sú proti covidu očkovaní alebo ho neprekonali. Obmedzenie sa týka najmä voľnočasových aktivít, na vstup do reštaurácií či na kultúrne a športové podujatia už nestačí negatívny test na koronavírus.

Teraz už sa hovorí o ďalšom sprísnení, ktoré by znamenalo ešte väčšie obmedzenie pohybu pre neočkovaných. „Teraz už je jasné, že táto zima a Vianoce nebudú pre neočkovaných príjemné,“ povedal rakúsky kancelár Alexander Schallenberg a odhadol, že ďalšie sprísnenie je otázkou dní. Podľa neho je zaočkovanosť na úrovni 65 percent „hanebne nízka“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *