Nemecké noviny: "Nasadenie jadrových zbraní v Európe je aktuálnejšie, ako nikdy predtým" - MAGAZÍN 1
Slovensko

Nemecké noviny: “Nasadenie jadrových zbraní v Európe je aktuálnejšie, ako nikdy predtým”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zrušenie zmlúv INF a START-3 predstavuje hrozbu nových závodov jadrových zbraní, uviedol Die Welt na základe výskumu švédskeho inštitútu SIPRI.

Najmä európske krajiny môžu byť vraj opäť ohrozené ruskými raketami. V tomto ohľade je veľmi dôležitá otázka nasadenie európskych alebo amerických jadrových zbraní v Európe na ochranu pred Ruskom. Článok nemeckého denníka, ale trochu manipulatívne prepletá svoje tvrdenia s údajmi SIPRI a vytvára dojem, akoby v (západnej) Európe žiadne jadrové zbrane neboli, hoci sú tu umiestnené americké, francúzske a britské jadrové zbrane. Nehovoriac o tom, že Rusko vyhlásilo, že po prípadnej likvidácii INF, neumiestni v blízkosti svojich hraníc svojej strely stredného a krátkeho doletu, pokiaľ to nevykoná ani druhá (americká) strana.

Svet je ohrozený pretekmi jadrových zbraní, napísal Die Welt a citoval výsledky štúdie švédskeho inštitútu SIPRI.

Štúdia uvádza, že všetkých deväť jadrových mocností je teraz zamestnaných modernizáciou svojho arzenálu. Okrem toho dve najvýznamnejšie zmluvy o kontrole jadrových zbraní, INF a START-3, čoskoro vypršia.

Podľa SIPRI Spojené štáty a Rusko vyvíjajú nové prostriedky-nosiča jadrových zbraní: rakiet, bombardérov a ponoriek. Tiež samotné hlavice sú modernizované.
 
Najdôležitejšia zmluva INF uzavretá v roku 1987 môže v najbližších týždňoch upadnúť do zabudnutia, poznamenal Die Welt. Washington dlho obviňoval Rusko z vývoja nových rakiet stredného doletu: v dôsledku toho Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstúpia od zmluvy, k čomu má dôjsť v júli. Moskva zase popiera všetky obvinenia a tiež sa chystá odstúpiť od zmluvy. Ako denník napísal, pre Európu to vraj znamená návrat hrozby rakiet ruského stredného a kratšieho doletu.
 
V tomto ohľade je otázka, či Európa potrebuje americké alebo vlastné jadrové zbrane na ochranu, viac ako inokedy, tvrdia noviny.

Výskumní pracovníci SIPRI sa obávajú, že INF a START-3 nebudú s najväčšou pravdepodobnosťou predĺžené a ďalšie jadrové odzbrojenie je nepravdepodobné vzhľadom k politickým a vojenským rozporom medzi Moskvou a Washingtonom.

Štúdia tiež uvádza, že USA vyvíjajú nové typy jadrových zbraní, aby rozšírili ich rozsah použitia. Podľa novej stratégie budú americké jadrové zbrane využívané nielen ako odstrašujúci prostriedok, ale aj ako “odstrašujúca nejadrová agresia”.
 
Okrem ďalších faktorov destabilizácie SIPRI uvádza odstúpenie USA od iránskej jadrovej dohody, rovnako ako pravdepodobnosť rozšírenia zoznamu krajín, ktoré vlastnia jadrové zbrane.

welt.de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *