Nemecká televízia: "Sankcie proti Rusku sa stali divadlom s dvojitým metrom" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Nemecká televízia: “Sankcie proti Rusku sa stali divadlom s dvojitým metrom”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Spory o sankcie voči Moskve sa stali jednoducho len divadlom s “dvojitým metrom”, uviedla nemecká televízia Das Erste. Do debaty o protiruských sankciách sa pridala aj nemecká televízia.

Kým východonemecké podniky sú doslova odrezané od svojho dôležitého ruského trhu, západonemecké firmy sa pokojne zúčastňuje projektu “Nord Stream – 2” v tichosti. “Ak máme ísť, tak poďme do konca: sankcie sa vzťahujú na všetky spoločnosti, alebo – na vôbec žiadne!” Uviedol Tim Hurden, spravodajca televízneho kanálu.

Spory o sankcie proti Rusku nie sú ničím iným, ako divadlom s dvojitým metrom. A nie bez arogancie, vzhľadom k tomu, že šéf mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger verejne vyzval predsedu vlády Saska Michaela Kretschmera (ten vyzval na zrušenie sankcií proti Moskve – pozn. Red.), aby si vzal pár ďalších lekcií zahraničnej politiky. To je len nejaký druh pokrytectva, poznamenal spravodajca.

Na jednej strane boli kvôli sankciám východonemecké podniky doslova odrezané od ruského trhu, ktorý bol pre nich životne dôležitý. Na druhej strane, práve teraz vo federálnych štátoch Meklenbursko-Predné Pomoransko a Brandenbursko, sa pokladá plynovod “Nord Stream-2”, cez ktorý bude prúdiť ruský plyn, objednaný západonemeckými spoločnosťami Winterschall a E.ON.

“Podľa môjho názoru, ak naozaj idete, tak choďte až do konca: buď sankcie platia pre všetky spoločnosti, alebo – pre vôbec žiadne!” povedal redaktor.

Nemcom by sotva dokázali vysvetliť, že v záujme politickej morálky a podpory Ukrajiny, budú musieť bojkotovať ruské dodávky plynu a vziať do úvahy vyššie ceny energetických zdrojov. Stavba “Nord Stream – 2” teda pokračuje.

“Sankciami sa však nepodarí vyriešiť ukrajinský konflikt: to je možné len prostredníctvom rokovaní. Chcel by som preto, aby sa minister zahraničia Heiko Mass aktívne podieľal nielen na záchrane jadrového obchodu s Iránom, ale aj na riešenie tohto konfliktu, “uviedol Tim Hurden.

Mimochodom, Putina sankcie zjavne moc nezasahujú. Ekonomicky vzal nový kurz – do Číny. Potrebuje investície a trhy Ríše stredu. A to môže byť problém: nielen pre ekonomiku východných federálnych štátov, ale aj pre ekonomiku celého Nemecka, dodal redaktor Das Erste.

tagesschau.de

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *