Nemci majú problém. Rusi už štvrtý deň neposielajú plyn - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Nemci majú problém. Rusi už štvrtý deň neposielajú plyn

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Gazprom znovu nerezervoval kapacity plynovodu Jamal – Európa pre tranzit plynu cez Poľsko. Svedčia o tom údaje portálu GSA Platform.

Ruská spoločnosť predtým nerezervovala dodávky v pravidelnej dražbe (končí o 17.00 SEČ), ale v tejto dodatočnej (končí o 2.30 SEČ), a užívala tiež krátkodobé denné rezervovanie na niekoľko hodín. Avšak v piatok, už štvrtý deň za sebou, zostali tieto opcie nevyžiadané. Kapacity sa ponúkali pri vstupe do poľského úseku plynovodu, ktorý je pre Gazprom jednou z hlavných trás dodávok plynu do Európy.

Gazprom postupne znižoval rezervovanie kapacít plynovodu od konca minulého týždňa. Na 17. decembra odkúpila spoločnosť 27 miliónov kubíkov, na 18. decembra – 5,2 milióna, na 19. decembra – 4,2 milióna, a na 20. decembra – 3,8 milióna z prístupných 89,1 milióna kubíkov. Predtým v tomto mesiaci rezervovala denne 31,4 milióna kubíkov.

Keď exportér komentoval dynamiku dodávok, oznámil, že koná podľa objednávok spotrebiteľov v plnom súlade so zmluvnými záväzkami. Zníženie dodávok po tejto trase spolu s inými činiteľmi ovplyvňuje nálady účastníkov plynového trhu. Cena futures na plyn dosiahla tento týždeň prvýkrát v dejinách 2190 amerických dolárov za tisíc kubíkov.

Plynovod Jamal-Európa je spolu s plynovodom Nord Stream a ukrajinským prepravným systémom jednou z hlavných trás pre dodávky ruského plynu do Európy. Prechádza štyrmi krajinami – Ruskom, Bieloruskom, Poľskom a Nemeckom a môže ročne prečerpať až 33 miliárd kubíkov plynu.

Dlhodobá zmluva Gazpromu s Poľskom o tranzite plynu týmto plynovodom vypršala v minulom roku, a na plynový rok 2020 – 2021 rezervovala spoločnosť kapacity plynovodu v aukciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *