Slovensko

Nedáš sa otestovať? Môžu ťa vyhodiť z práce

Pilotné testovanie obyvateľstva na Orave a Bardejove máme už za sebou. Tento víkend 31.októbra až do nedele náš však čaká to obrovské, celoslovenské testovanie.

Bez negatívneho testu by ľudia nemali vychádzať z domu, tým pádom nemôžu ísť ani do práce. Niektorí zamestnávatelia v tom majú jasno a zamestnancom, ktorí sa nepôjdu otestovať, môžu dať výpoveď.

Ako informuje televízia TV Markíza vo svojej reportáži, takýchto zamestnancov čaká buď neplatené voľno alebo dokonca vyhodenie zo zamestnania. Ak sa ich práca totiž nedá vykonávať z domu, tri týždne sa nebudú môcť dostaviť na pracovisko. PN ani OČR na to od štátu nedostanú.

„Je to jeho (poz. red. zamestnancove) slobodné rozhodnutie, či zostane doma, ale v takom prípade je to prekážka na strane zamestnanca, nie na strane zamestnávateľa alebo štátu,“ tvrdí minister práce Milan Krajniak.

Právnici síce tvrdia, že testovanie je dobrovoľné, ale zamestnávatelia môžu kvôli absencii práce ukončiť pracovný pomer výpoveďou. Národný inšpektorát práce odporúča, aby zamestnávatelia nešli až na hranu, ale aby každý takýto jednotlivý prípad posudzovali individuálne. Z právneho hľadiska by však takáto výpoveď bola platná.