Moslimovia dostali na Srí Lanke zákaz zahaľovať si tvár - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Moslimovia dostali na Srí Lanke zákaz zahaľovať si tvár

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Srí Lanka od dnes zakázala svojim občanom zahaľovať si tvár na verejnosti. Vyplýva to z nového bezpečnostného nariadenia prezidenta Maithripaly Siriseny prijatého v reakcii na teroristické útoky na kostoly a hotely, pri ktorých na Veľkú noc zomrelo najmenej 253 ľudí. Upozornil na to spravodajský server BBC.

Nariadenie sa zrejme najviac dotkne ženských moslimských odevov, ako sú burky či nikab. Menovite sa tieto časti odevu v nariadení ale neuvádzajú. Podľa oznámenia kancelárie prezidenta zákaz platí na akýkoľvek závoj, ktorý by znemožňoval identifikáciu osoby.

“Tento zákaz má zaistiť národnú bezpečnosť, nikto by si nemal skrývať svoju tvár, aby tak znemožnil svoju identifikáciu,” cituje agentúra AFP z nariadenia.

Moslimovia tvoria z 21 milionovej populácie na Srí Lanke zhruba desať percent obyvateľstva. Tvár si ale podľa BBC zakrýva len malá časť žien na ostrove. Podľa webu India Today nezahaľovať si tváre odporučila moslimským ženám aj časť miestnych klerikov.

Úrady na Srí Lanke pripisujú zodpovednosť za veľkonočné útoky na tri kostoly, tri luxusné hotely a dve ďalšie miesta radikálom z islamistickej skupiny Tauhíd džamáate (NTJ).

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *