Politika Zo sveta

Moskva: „Nestarajte sa do Krymu! My od Vás tiež nežiadame, aby ste vrátili Texas!“

Člen Výboru pre obranu Ruskej federatívnej rady Franc Klincevič komentoval slová amerického ministra zahraničia Mike Pompea, že by sa Krym „mal vrátiť Ukrajine“.

Pompeo počas rozhovoru s mimovládnou organizáciou Washington Economic Club povedal, že Krym „by sa mal vrátiť Ukrajine“. Pompeo tiež dodal, že ministerstvo zahraničia spolupracuje s novými orgánmi Ukrajiny.

Klincevič poznamenal, že Rusko má dnes presne rovnaký dôvod, prečo neuznať štatút Texasu čoby americké územie, keď Pompeo prehlasuje, že je nutné vrátiť Krym Ukrajine. Tiež pripomenul, že Krym sa stal ruským v roku 1783, tj. viac ako 60 rokov pred tým, než sa Texas stal súčasťou Spojených štátov.

Rozhodnutie ľudí na Kryme v referende v roku 2014 o zlúčenie s Ruskom je návratom k základom, „a žiadna moc to nemôže znova prehodnotiť“, zdôraznil senátor.

„Zo zrejmých dôvodov nás ani nenapadne požadovať návrat štátu Texas Mexiku. Dúfam, že v USA sa konečne prestanú snažiť dosiahnuť nemožného, otravovať rusko-americké vzťahy a politickú klímu po celom svete, „napísal poslanec na svojej stránke na Facebooku.

Je skutočnosťou, že medzi Krymom a Texasom možno nájsť analógiu.

V roku 1821 sa Texas stal súčasťou samostatného Mexika, potom nastala väčšia kolonizácia regiónu. Roku 1836 bola po revolúcii vyhlásená samostatná Texaská republika, ktorú v roku 1845 na želanie jej obyvateľov a politikov anektovali Spojené štáty. Texas sa tak 29. decembra 1845 stal 28. štátom USA, ktorým svoju suverenitu formálne odovzdal 19. februára 1846.

Krym sa stal ruským regiónom po referende v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov v Krymskej republike a 95,6% obyvateľov Sevastopolu súhlasilo s pripojením k Rusku. Referendum sa konalo po prevrate na Ukrajine.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

3 Replies to “Moskva: „Nestarajte sa do Krymu! My od Vás tiež nežiadame, aby ste vrátili Texas!“

  1. Tak to môže len chorý mozog vyprodukovať takú myšlienku. Kto nerešpektuje výsledky 1. a 2. svetovej vojny, tak evidentne si želá tretiu svetovú vojnu. To sa týka Kosova, ktoré patrí Srbsku. Týka sa to Krymu, ktarý patrí Ukrajine. A týka sa to všetkých ostatných krajín.

    1. Krym je ruský od roku 1783 a odvtedy v Sevastopoli je nepretržite základňa ruskej čiernomorskej flotily. Toto nemá nič spoločné ani s prvou ani s druhou svetovú vojnou.k skutočnej zmene hraníc došlo v roku 1992, keď opitý Jelcin podpísal že Krym nie je súčasťou Ruska. Pritom ignoroval vôľu Krymčanov zostať v Rusku, ktorí to vyjadrili v referende 1991. Do roku 1992 všetci na svete vedeli že Krym je ruský a nikto to nespochybňoval.

  2. Si obyčajný primitív. V referende v roku 1991 žiadnu „vôľu zostať v Rusku nevyjadrili“, ale naopak. Hlasovali za autonómiu v rámci Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky a za osamostatnenie Ukrajinskej SSR od ZSSR. Ale referendum je len referendum.
    Prvá a druhá svetová vojna podnietili vznik medzinárodného práva, aby sa neviedli vojny, pri ktorých vymyté mozgy argumentujú tým, čo komu patrilo pred 250 rokmi. Podľa medzinárodného práva Krym patrí Rusku tak ako Slovensko patrí Maďarsku. Čiže nijako. Vôbec. Absolútne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *