Moskva: "Nestarajte sa do Krymu! My od Vás tiež nežiadame, aby ste vrátili Texas!" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Moskva: „Nestarajte sa do Krymu! My od Vás tiež nežiadame, aby ste vrátili Texas!“

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Člen Výboru pre obranu Ruskej federatívnej rady Franc Klincevič komentoval slová amerického ministra zahraničia Mike Pompea, že by sa Krym „mal vrátiť Ukrajine“.

Pompeo počas rozhovoru s mimovládnou organizáciou Washington Economic Club povedal, že Krym „by sa mal vrátiť Ukrajine“. Pompeo tiež dodal, že ministerstvo zahraničia spolupracuje s novými orgánmi Ukrajiny.

Klincevič poznamenal, že Rusko má dnes presne rovnaký dôvod, prečo neuznať štatút Texasu čoby americké územie, keď Pompeo prehlasuje, že je nutné vrátiť Krym Ukrajine. Tiež pripomenul, že Krym sa stal ruským v roku 1783, tj. viac ako 60 rokov pred tým, než sa Texas stal súčasťou Spojených štátov.

Rozhodnutie ľudí na Kryme v referende v roku 2014 o zlúčenie s Ruskom je návratom k základom, „a žiadna moc to nemôže znova prehodnotiť“, zdôraznil senátor.

„Zo zrejmých dôvodov nás ani nenapadne požadovať návrat štátu Texas Mexiku. Dúfam, že v USA sa konečne prestanú snažiť dosiahnuť nemožného, otravovať rusko-americké vzťahy a politickú klímu po celom svete, „napísal poslanec na svojej stránke na Facebooku.

Je skutočnosťou, že medzi Krymom a Texasom možno nájsť analógiu.

V roku 1821 sa Texas stal súčasťou samostatného Mexika, potom nastala väčšia kolonizácia regiónu. Roku 1836 bola po revolúcii vyhlásená samostatná Texaská republika, ktorú v roku 1845 na želanie jej obyvateľov a politikov anektovali Spojené štáty. Texas sa tak 29. decembra 1845 stal 28. štátom USA, ktorým svoju suverenitu formálne odovzdal 19. februára 1846.

Krym sa stal ruským regiónom po referende v marci 2014, v ktorom 96,77% voličov v Krymskej republike a 95,6% obyvateľov Sevastopolu súhlasilo s pripojením k Rusku. Referendum sa konalo po prevrate na Ukrajine.

Sme veľmi radi, že čítate Magazín 1! Budeme veľmi vďační, ak nás podporíte zdieľaním tohto článku. ĎAKUJEME

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *