Ministerstvo vnútra bude za naše peniaze celé leto na festivaloch učiť pozitívny postoj k migrantom - MAGAZÍN 1
Slovensko

Ministerstvo vnútra bude za naše peniaze celé leto na festivaloch učiť pozitívny postoj k migrantom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ministerstvo vnútra sa stará, aby sme na Slovensku mali pozitívny pohľad na utečencov.

Ako píšu na svojej stránke na sociálnej sieti: „Tak ako po roky minulé, aj tento rok sa zamestnanci migračného úradu MV SR zúčastňujú rôznych letných podujatí a festivalov, aby diskutovali a témach v spoločnosti veľmi citlivých a často stále démonizovaných a nejasných týkajúcich sa migrácie, utečeneckej problematike či azyle na Slovensku.

Naši odborníci sa zúčastnili Nedeľnej parády (16. 6.) v Starej tržnici, aby si pripomenuli Svetový deň utečencov. Vo svojom info stánku poskytovali návštevníkom podujatia overené a faktické informácie o azyle a utečencoch.
Nedeľnej paráde predchádzala účasť na Dobrom festivale v Prešove (14. – 15. 6.), kde zamestnanci migračného úradu MV SR s účastníkmi festivalu vo svojom stane diskutovali a oboznamovali ich so štatistikami, priebehom azylovej procedúry a spôsobe integrácie utečencov do spoločnosti.
Okrem Dobrého festivalu v Prešove navštívili odborníci migračného úradu festival Lumen v Trnave (7. – 8. 6.). Tu sa uskutočnila diskusia na tému „Azyl a utečenci v SR“, ktorá sa venovala vyjasňovaniu mýtov a hoaxov o utečeneckej problematike. Ďalšia diskusia bola na tému „Reálne skúsenosti cudzinca so začlenením v SR“, na ktorej sa hovorilo o výzvach a problémoch, ktorým čelia cudzinci a ako ich prijíma spoločnosť. Diskusie sa zúčastnili aj cudzinci, ktorým Slovenská republika udelila medzinárodnú ochranu. Účastníci diskusie sa tak mali možnosť z „prvej ruky“ dozvedieť, ako cudzinci vnímajú našu krajinu a čím všetkým si museli prejsť kým prišli na Slovensko.

Zamestnanci migračného úradu MV SR boli taktiež pozvaní divadlom Nová Scéna na divadelný festival Dotyky a spojenia v Martine (21. 6.), kde po predstavení „Domov, kde je ten Tvoj?“ diskutovali s divákmi. Herci si tentoraz zahrali netypicky v kryte civilnej obrany (CO kryt), čo ešte viac umocnilo atmosféru divadelného predstavenia a umožnilo divákom reálne sa vcítiť do situácie utečencov.

Tieto stretnutia s odborníkmi migračného úradu MV SR boli veľmi pozitívne hodnotené a pomáhajú k väčšej objektivite informovania verejnosti o azylovej problematike v podmienkach Slovenskej republiky. Tieto aktivity migračného úradu MV SR majú dlhodobý charakter.

Nevenujú sa len osvete, ale aj tomu, aby tí čo sú už na Slovensku mali lepší pocit z pobytu v záchytných táboroch. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov pripravili dokonca bohatý program:

Svetový deň utečencov je dňom, kedy venujeme zvýšenú pozornosť ľuďom, ktorí opustili svoje domovy a v nových krajinách hľadajú nielen bezpečie, ale aj pomoc pri riešení každodenných problémov. Práve tento deň je príležitosťou na prehĺbenie vzájomných vzťahov a výmenu skúseností zo života žiadateľov o udelenie azylu v azylových zariadeniach migračného úradu MV SR na Slovensku.

Pri príležitosti Svetového dňa utečencov 2019 pripravili migračný úrad MV SR v spolupráci s mimovládnymi organizáciami, Slovenskou humanitnou radou a Obcou Rovné, nasledovné podujatia:

V priestoroch Záchytného tábora Humenné, 20. júna, od 9:00 h, budú mať žiadatelia o udelenie azylu možnosť predstaviť svoje krajiny pôvodu prostredníctvom výroby vlajok, prezentáciou tradičných tancov za sprievodu hudby a pripojiť sa k spoločnej opekačke.

Pobytový tábor Opatovská Nová Ves, 20. júna, od 8:00
Pre žiadateľov o udelenie azylu je pripravená návšteva zoologickej záhrady v Bojniciach. Žiadatelia budú mať možnosť spoznať typickú faunu Slovenska a cestou sa oboznámiť so známymi lokalitami ako Zvolenský hrad, Bojnický zámok a podobne.

Žiadatelia o udelenie azylu z Pobytového tábora Rohovce sa v nedeľu 16. júna zúčastnili Nedeľnej Parády, ktorá sa konala v Starej tržnici v Bratislave. Podujatie s bohatým kultúrnym programom umožnilo stretnutie ľudí z rôznych krajín, ktorí predstavili svoje tradície a zahrali si futbal.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte. Podporiť nás môžete aj finančne. Každé jedno euro nám pomôže rásť. IBAN:  SK2811000000008017035353

zdroj: prehladsprav.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *