Mimovládka vyzýva Slovensko, aby finančne prispievalo na bezpečné cesty pre utečencov

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, aby jeho krajina prispela k vytvoreniu bezpečných legálnych ciest pre utečencov.

Podľa Amnesty International by malo Slovensko ako vlastnou politikou, tak aj na úrovni Európskej únie prispieť k vytvoreniu bezpečných legálnych ciest pre migrujúce a osoby na úteku. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sľúbil, že Amnesty International odpovie.

Organizácia upozorňuje, že členské štáty EÚ ani v minulom roku neboli schopné zreformovať pravidlá pre udeľovanie azylu, alebo sa dohodnúť na spoločnom systéme zdieľanej zodpovednosti.

„To spôsobuje, že štáty v prvej línii migrácie stále znášajú neprimeranú záťaž pri spracovaní žiadostí o azyl a ľudia dlhodobo trpia v táboroch s nedostatočnou kapacitou a často v hrozných podmienkach,“ upozorňuje organizácia.

Podľa Amnesty International ľudia na úteku a migrujúce osoby skončia fakticky uväznení v utečeneckých táboroch alebo na lodiach v Stredozemnom mori bez možnosti bezpečného vylodenia.

„V strednej časti Stredozemného mora bolo len počas minulého leta nahlásených 1200 ľudí, ktorí sa utopili alebo sú nezvestní. Tisíce ľudí boli zadržaných a transportovaných späť do krajín, odkiaľ utiekli, kde čelili svojvoľnému zadržaniu, násiliu a zneužívaniu, „upozorňuje organizácia.

„Prijatím podielu zodpovednosti pri ochrane ľudí na úteku môžu vlády predstavovať skutočný príklad pre občanov a občianky a investovať tak do budúcnosti a životov ľudí,“ vyzýva Amnesty.

Šéf tlačového oddelenia slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga agentúre TASR povedal, že minister na list odpovie.

Slovensko spolu s Českom a Maďarskom nesúhlasili so zavádzaním európskych utečeneckých kvót. Slovensko spolu s Maďarskom na Európskom súdnom dvore napadli EÚ systém prerozdeľovania žiadateľov o azyl. Súd však žalobu v máji 2017 zamietol. Neskôr začiatkom januára 2018 Európska komisia podala žalobu na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko kvôli neprijímaniu imigrantov.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

Zdroj: sputnik

magazin1

Predchádzajúci článok

Toto ho zastavilo! Trump vyhlásil, prečo zastavil americkú armádu 10 minút pred útokom na Irán

Ďalší článok

Liberálny primátor Nitry Hattas, ktorý vstúpil do Kiskovej strany má brata, ktorý sa za neho hanbí

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *