Mimovládka vyzýva Slovensko, aby finančne prispievalo na bezpečné cesty pre utečencov - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Mimovládka vyzýva Slovensko, aby finančne prispievalo na bezpečné cesty pre utečencov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala slovenského ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, aby jeho krajina prispela k vytvoreniu bezpečných legálnych ciest pre utečencov.

Podľa Amnesty International by malo Slovensko ako vlastnou politikou, tak aj na úrovni Európskej únie prispieť k vytvoreniu bezpečných legálnych ciest pre migrujúce a osoby na úteku. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sľúbil, že Amnesty International odpovie.

Organizácia upozorňuje, že členské štáty EÚ ani v minulom roku neboli schopné zreformovať pravidlá pre udeľovanie azylu, alebo sa dohodnúť na spoločnom systéme zdieľanej zodpovednosti.

“To spôsobuje, že štáty v prvej línii migrácie stále znášajú neprimeranú záťaž pri spracovaní žiadostí o azyl a ľudia dlhodobo trpia v táboroch s nedostatočnou kapacitou a často v hrozných podmienkach,” upozorňuje organizácia.

Podľa Amnesty International ľudia na úteku a migrujúce osoby skončia fakticky uväznení v utečeneckých táboroch alebo na lodiach v Stredozemnom mori bez možnosti bezpečného vylodenia.

“V strednej časti Stredozemného mora bolo len počas minulého leta nahlásených 1200 ľudí, ktorí sa utopili alebo sú nezvestní. Tisíce ľudí boli zadržaných a transportovaných späť do krajín, odkiaľ utiekli, kde čelili svojvoľnému zadržaniu, násiliu a zneužívaniu, “upozorňuje organizácia.

“Prijatím podielu zodpovednosti pri ochrane ľudí na úteku môžu vlády predstavovať skutočný príklad pre občanov a občianky a investovať tak do budúcnosti a životov ľudí,” vyzýva Amnesty.

Šéf tlačového oddelenia slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga agentúre TASR povedal, že minister na list odpovie.

Slovensko spolu s Českom a Maďarskom nesúhlasili so zavádzaním európskych utečeneckých kvót. Slovensko spolu s Maďarskom na Európskom súdnom dvore napadli EÚ systém prerozdeľovania žiadateľov o azyl. Súd však žalobu v máji 2017 zamietol. Neskôr začiatkom januára 2018 Európska komisia podala žalobu na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko kvôli neprijímaniu imigrantov.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

Zdroj: sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *