Zo sveta

Migrantom v Grécku rozdá EÚ 2000€ na osobu. Maloletých migrantov rozdelia štátom EÚ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Migrantom na gréckych ostrovoch má byť ponúknuté 2 000 eur pre osobu, ktorá sa vráti domov v rámci dobrovoľného režimu, ktorý spustila Európska únia v snahe zmierniť zúfalé podmienky v táboroch.

Suma je viac než päťnásobok obvyklej sumy ponúkanej migrantom na pomoc pri obnove ich života v krajine ich pôvodu, v rámci programov dobrovoľného návratu, ktoré prevádzkuje Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu (IOM).

Ponuka potrvá jeden mesiac, lebo komisia sa obáva, že by otvorený režim prilákal do Európy viac migrantov. Nebude sa vzťahovať na utečencov, ktorí nemajú domov k návratu, ale majú motivovať migrantov usilujúcich o lepšiu životnú úroveň na opustenie ostrovov.

Od roku 2016 sa 18 151 ľudí rozhodlo vrátiť domov z Grécka v rámci programu dobrovoľných návratov financovaného EÚ a riadeného IOM. Na ostrovoch ich bola len asi jedna pätina (3 927).

Peniaze navyše prídu z mimoriadnej pomoci vo výške 700 miliónov eur pre Grécko z rozpočtu EÚ, ktorú komisia sľúbila začiatkom tohto mesiaca, potom, čo Turecko oznámilo, že „otvára brány“ a migrantov posiela do Európy.

Exekutíva EÚ sa tiež pokúša presvedčiť viac vlád, aby na gréckych ostrovoch prijali deti bez sprievodu. Vo štvrtok vyšlo najavo, že Chorvátsko a Írsko sa pripojili k Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Luxembursku a Portugalsku pri súhlase s prijatím maloletých bez sprievodu. Medzi sedem krajín bude rozdelené okolo 1 600 detí.

Ešte pred nedávnym vzplanutím napätia na grécko-tureckých hraniciach oznámila minulý mesiac utečenecké agentúra OSN, že v prijímacích centrách na piatich ostrovov, pôvodne určených pre 5 400 ľudí, zdržiava viac ako 36 tisíc žiadateľov o azyl.

Tisíce ich žijú v malých stanoch bez elektriny, kúrenia či teplej vody. Zdravotných problémov pribúda, nedostatok zdravotníckeho personálu ale znamená, že sa ľudia snažia získať pomoc.

V tábore Moria na Lesbosu žije vyše 20 tisíc ľudí, vlani v júli to bolo päť tisíc. Asi 85% minuloročných prichádzajúcich boli utečenci, pričom väčšina pochádzala z Afganistanu a Sýrie, ale aj z Iraku, Palestíny, Somálska, Demokratickej republiky Kongo a ďalších krajín.

Viac ako 18 300 obyvateľov Morie žilo v zariadení určenom pre 2 200, ďalší žili v neďalekých olivových hájoch.

Začiatkom tohto mesiaca boli lekári, ktorí sa dobrovoľne prihlásili v Morii, nútení utiecť potom, čo na nich zaútočil dav s veľkými palicami posiatymi klincami. Séria útokov na pracovníkov prinútila niektoré mimovládne organizácie, aby sa stiahli z Lesbosu a zvýšili obavy z tlaku na ostrove.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *