Migranti v Belgicku protestujú hladovkou a niektorí si zašili ústa - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Migranti v Belgicku protestujú hladovkou a niektorí si zašili ústa

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V Belgicku narastá napätie medzi tamojšími úradmi a stovkami migrantov, ktorí sú v krajine nelegálne. Tí v snahe zmeniť svoju situáciu zahájili protestnú hladovku. Štyria z nich si v snahe upozorniť na svoje požiadavky týkajúce sa prístupu k práci a sociálnym službám zašili pery. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hladovku zahájili migranti, ktorí sa snažia zaistiť si v Belgicku legálny pobyt, 23. mája na dvoch univerzitách a v jendom z bruselských kostolov. Rozhodnutie podľa agentúry AFP predchádzali štyri mesiace neúspešného dialógu s imigračnými úradmi. Niektorí z protestujúcich tvrdia, že v západoeurópskej krajine žijú a pracujú už niekoľko rokov, kedy prispievali k ekonomickému chodu Belgicka. Veľká väčšina z nich je však pôvodom z Alžírska či Maroka a nemajú nárok na azyl, Belgicko totiž tieto krajiny považuje za bezpečné, píše AFP.

Časť protestujúcich sa rozhodla svoju frustráciu s belgickými úradmi zdôrazniť tým, že si zašila pery a prijíma len tekutú stravu slamkou. Podľa niektorých odhadov sa štrajku zúčastňuje vyše 400 migrantov. Belgický štátny tajomník pre udeľovanie azylu a migrácii Sammy Mahdi ich počet odhadol na zhruba 200.

„Začal som s tým, musím to doviesť do konca. Riskujem život, schudol som 15 kíl. Môžem schudnúť ešte ďalších 15 alebo 20 kíl, aby som legalizoval svoj pobyt (v Belgicku), „povedal médiám 26-ročný Alžírčan s tým, že do krajiny prišiel pred piatimi rokmi.

„Spíme tu ako potkany,“ uviedol Nepálec, ktorý pred pandémiou pracoval v jednej z belgických reštaurácií ako kuchár. Agentúre Reuters sa sťažoval na bolesti hlavy, brucha i celého tela. „Úrady naliehavo žiadam, prosím, sprístupnite nám prácu ako ostatným. Chcem platiť dane, chcem v tomto modernom meste vychovať svoje deti, „dodal.

Belgická vláda zatiaľ prosby migrantov nevypočula. Mahdi uviedol, že kabinet svoj prístup k asi 150 000 ilegálnych migrantov žijúcich v Belgicku nezmení, ale s demonštrantmi plánuje aj naďalej debatovať.

„Vo všetkých európskych krajinách sú pravidlá pre migráciu, nemôžeme povoliť pobyt všetkým,“ uviedol hovorca štátneho tajomníka a migrantmi vyzval, aby „nebezpečnú akciu ukončili“.