Mesto nebezpečné ako Černobyl! Zmizlo z máp a ľudia tam majú zákaz - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Mesto nebezpečné ako Černobyl! Zmizlo z máp a ľudia tam majú zákaz

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Turisti dobrovoľne riskujú svoj život, len aby navštívili azbestové mesto duchov. Nezastaví ich ani upozornenie a výstražné tabule.

Toto mestečko duchov, ktoré bolo postavené na azbestovom dole, je zodpovedné za katastrofu porovnateľnú s Černobyľom. Išli by ste ale dobrovoľne do týchto miest, napriek možným, života ohrozujúcim rizikám? Niektorým ľuďom totiž tieto nástrahy až tak neprekážajú.

Wittenoom sa nachádza v západnej Austrálii. Preslávila ho však predovšetkým jeho nepekná povesť. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu totiž začala ťažba azbestu.

Počas päťdesiatych rokov bola táto oblasť jediným dodávateľom modrého azbestu v Austrálii. A stala sa teda aj domovom baníkov a ich rodín. Vtedy však ešte nebolo jasné, aké dôsledky so sebou nesie vystavenie sa azbestu. Bol dokonca nehorľavý, čo ešte viac zvyšovalo jeho atraktivitu.

Hoci sa objavili prvé náznaky nebezpečenstva, baňu nezatvorili. Slušne vynášala, tak ju nechali aj naďalej v prevádzke. Postupne sa však rozšírilo, že ľuďom kvôli tomu hrozí rakovina a azbestóza, tak bola ťažba v roku 1966 definitívne pozastavená.

Bývalé banské mesto je v súčasnosti stále oficiálne klasifikované ako kontaminované. Tisíce jeho obyvateľov a návštevníkov zomrelo kvôli styku s nebezpečným azbestom. Pred mestom sú umiestnené značky, ktoré upozorňujú na možné riziká. Avšak ani to nezastaví zvedavých turistov pri návšteve.

V posledných rokoch vzrástol počet blogových príspevkov a fotiek z tohto územia čo naznačuje, že ho ľudia napriek možným rizikám navštevujú. Wittenoom má v súčasnosti troch obyvateľov, ktorí tu žijú cez upovedomenie o možných následkoch.

Ashley White sa rozhodol navštíviť toto mestečko. Dokonca priznal, že sa ešte predtým zoznámil s nebezpečenstvom azbestu a dokonca si aj prečítal varovné tabule.

“Ťažkosti spôsobujú vlákna nachádzajúce sa vo vzduchu. Keď som sem prišiel, nefúkal žiadny vietor, tak som mal pocit, že krátka návšteva nikomu neublíži,” povedal White pre BBC.

Úrady však tvrdia, že toxické azbestové vlákna sa napriek tomu nachádzajú po celom Wittenoome a priľahlom okolí. Dokonca je White presvedčený o tom, že ľudia, ktorých toto miesto naozaj zaujíma, budú aj naďalej ignorovať všetky upozornenia.

V roku 2006 toto miesto stratilo štatút mesta a Wittenoom teda zmizol z oficiálnych máp a dopravných značiek.

“Držte sa v bezpečí a nechoďte do tohto mesta,” takto znie oficiálny rada zo strany vlády. Návštevníci si však napriek tomu zjavne neuvedomujú možné, život ohrozujúce, nebezpečenstvo.

Zdroj: bbc.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *